Polska oddaje przyszłościowy rynek niemal za darmo

Niezależny dziennik polityczny

– Znów nieświadomie oddajemy polski rynek prawie za darmo – ostrzega rozmowie z WNP.PL prezes Asseco Poland Adam Góral. Chodzi o tak ważne w cyfrowym świecie rozwiązania chmurowe.

  • Adam Góral uważa, że okazanie zaufania rodzimym firmom i wybór ich rozwiązań w projektach publicznych pozwoliłby im mocniej rozwinąć skrzydła.
  • Asseco konkuruje z takimi gigantami jak Oracle, Microsoft, Amazon, Google. – Mimo swojej skali mogą liczyć na wsparcie i przychylność swoich rządów – zwraca uwagę Adam Góral.
  • Wyzwaniem, przed którym stoi polska, ale także globalna gospodarka, jest cyberbezpieczeństwo. Agresja się zasila, ważne będą kompetencje w walce z cyfrowymi zagrożeniami.
  • O oczekiwaniach branży technologii cyfrowych względem nowego rządu będziemy rozmawiać 8 lutego 2024 r. na konferencji EEC Trends w Warszawie. Będzie ona wprowadzeniem do tematyki Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 8-10 maja.

Czego polski biznes oczekuje od nowego rządu?

– Po pierwsze od niemal trzydziestu lat powtarzam, że potrzebujemy prostego systemu podatkowego. Przed wprowadzeniem zapisów Polskiego Ładu uczestniczyłem w spotkaniu z przedstawicielami resortu finansów. To było jeszcze w 2021 roku.

System jest zbyt skomplikowany i jest zbyt dużo elementów podlegających różnej interpretacji. To wpływa nie tylko na koszty jego utrzymania, ale na końcu łatwo o błędy i brak zaufania między organami państwa a przedsiębiorcami.

Po drugie, nadal jesteśmy gospodarką na dorobku i potrzebujemy świadomego i umiejętnego wsparcia rozwoju rodzimych firm. Żyjemy w dobie rewolucji technologicznej, znalezienie sobie miejsca w świecie informatyki jest niezwykle trudne.

Giganci nowych technologii mogą liczyć na wsparcie ze strony swoich rządów. Polskie firmy mają gorzej

Asseco Poland jest dużą firmą, mamy ponad 100 milionów dolarów zysku netto w skali roku, ale konkurujemy z takimi gigantami, jak: Oracle, Microsoft, Amazon, Google, które osiągają dziesiątki miliardów dolarów zysku netto. Te firmy pomimo swojej skali nadal mogą liczyć na wsparcie i przychylność swoich rządów.

W dynamicznie zmieniającym się cyfrowym świecie coraz większą rolę odgrywają rozwiązania chmurowe. I w tym obszarze dzisiaj znów nieświadomie oddajemy polski rynek prawie za darmo.

Polskie firmy najczęściej stają się sprzedawcami i wdrożeniowcami zagranicznych rozwiązań. W dążeniu do silnej i innowacyjnej gospodarki, ważne jest jednak posiadanie własnych produktów lub praw własności intelektualnej.

Uważam, że okazanie zaufania rodzimym firmom i wybieranie ich rozwiązań w projektach publicznych pozwoliłoby im jeszcze mocniej rozwinąć skrzydła. To jest forma wsparcia, które państwo mogłoby zaoferować.

A jak zmieniło się prowadzenie biznesu w tak dużej firmie informatycznej, jaką jest Grupa Asseco?

– Pandemia zmieniła wszystko i konsekwencje tego będą się ciągnęły latami. Pewnym wyzwaniem jest powrót pracowników do biur. Nam zależy na tym, aby zespoły się spotykały i mogły razem pracować stacjonarnie w określone dni. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że w świecie informatyki zmuszenie ludzi do powrotu do biur jest trudne.

Cyberprzestępcy są niezwykle aktywni, stale rośnie liczba ataków

Jednak jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie zespoły, które nie mają okazji spotykać się, osłabną. Relacje nie będą tak silne, by spajać ludzi z firmą i jej projektami.

W mojej ocenie trzeba krok po kroku znaleźć balans pomiędzy skrajnościami – tylko pracą zdalną i tylko stacjonarną. Nie sądzę, aby było wiele firm na świecie, które mogłyby spokojnie powiedzieć, że mają ten model dopracowany. W dużych organizacjach, takich jak Asseco Poland, praca nad tym ma ogromne znaczenie.

A jakie są inne wyzwania, z którymi spółka musi się teraz zmierzyć?

– Jednym z wyzwań jest bez wątpienia trwająca wojna w Ukrainie, szczególnie w kwestii cyberbezpieczeństwa. Cyberprzestępcy są niezwykle aktywni, co przekłada się na stale rosnącą liczbę ataków. Jeżeli jako państwo sobie z tym nie poradzimy, to będzie bardzo źle.

Mamy takie czasy, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co nas czeka. Dlatego niezwykle ważne jest docenienie przez państwo polskich przedsiębiorców i zrozumienie, że dodatkowe obciążenia ograniczają możliwości inwestycyjne oraz rozwojowe.

Jakie są plany Asseco Poland w nadchodzącym roku?

– Asseco będzie nieustannie budować swoją pozycję w sektorze finansowym, bankowym i ubezpieczeniowym. Tutaj jesteśmy mocni i chcemy utrzymać wysoki poziom, podobnie w sektorze rozwiązań dla energetyki, służby zdrowia oraz systemów ERP dla firm.

Niezwykle ważna będzie integracja ludzi w naszej grupie, również na poziomie międzynarodowym. Uważam, że możliwość wymiany doświadczeń z różnych rynków jest wyjątkowo cenna. W naszym federacyjnym modelu działania, który okazał się bardzo efektywny i skuteczny, płacimy pewną cenę za to, że nie ma centralnego sterowania, tzw. wydawania rozkazów.

Jestem zdania, że w naszej branży ktoś, kto steruje wszystkim ręcznie, przegra, bo mamy do czynienia z różnicami na poszczególnych rynkach i sposobem działania na nich. Musimy to szanować i starać się wykorzystywać. W Grupie Asseco mamy firmy na różnym poziomie rozwoju i potrzeba czasu, aby wszyscy myśleli podobnymi kategoriami biznesowymi.

Asseco Poland pracuje nad własnymi rozwiązaniami chmurowymi i wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Mamy ambicje dotyczące budowy rozwiązań chmurowych, tworzymy swoje Asseco Cloud. Nie wszyscy na rynku to rozumieją. Idziemy trochę pod prąd i działamy na rzecz własnych rozwiązań.

Pamiętam, jak trzydzieści lat temu było nas trzech i budowaliśmy system bankowy. Wtedy to samo mi powtarzano. Gdybyśmy odpuścili, to dziś nie byłoby Asseco.

Kolejna ważna dziedzina to sztuczna inteligencja. Tutaj świadomie dopuściłem do tego, że w naszych firmach ludzie mają różne pomysły, różne projekty, w których wykorzystują AI. Natomiast my to wszystko porządkujemy na poziomie wiedzy, ponieważ AI jest hasłem niezwykle pojemnym, to bardzo szeroka dziedzina.

Dotyczy wszystkich sektorów, niemal wszystkich produktów. Postęp technologiczny sprawił, że coraz więcej organizacji interesuje się sztuczną inteligencją. W Asseco Poland przywiązujemy ogromną wagę do tego tematu.

Naszym priorytetem jest także cyberbezpieczeństwo. Absolutnie mamy ambicje, aby być w Polsce numerem jeden w tym obszarze. Wykorzystujemy w sposób świadomy wiedzę i doświadczenia naszych partnerów z Izraela. Tam od lat mamy fenomenalne zespoły zajmujące się cyberbezpieczeństwem. To stanowi naszą przewagę.

Źródło: wnp.pl

Więcej postów