Szykują się zmiany w regulaminie Sejmu. Chodzi o wybór Donalda Tuska

Niezależny dziennik polityczny

Posłowie szykują zmiany w przepisach dotyczących wyboru premiera w tzw. drugim kroku konstytucyjnym — podaje we wtorek rano RMF FM. Dotychczasowe zasady przewidują skomplikowaną i czasochłonną procedurę, która nigdy nie była wprowadzona w życie.

Punkt dotyczący zmian w regulaminie znalazł się w harmonogramie prac Sejmu już kilka dni temu. Posłowie mają zająć się nimi w środę o godz. 18. Nie wiadomo było jednak, czego owe zmiany miałyby dotyczyć. Do tej pory nie został opublikowany projekt uchwały w tej sprawie.

Zmiany mają przyspieszyć wybór premiera

We wtorek rano radio RMF FM podało, że chodzi o procedurę wyboru premiera przez Sejm. W poniedziałek planowane jest expose premiera Mateusza Morawieckiego i głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu, które — według wszelkiego prawdopodobieństwa — przegra. Wtedy, w tzw. drugim kroku konstytucyjnym swojego premiera będzie mógł wskazać Sejm. Marszałek Szymon Hołownia zapowiadał już, że planuje, by stało się tego jeszcze tego samego dnia, co głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego.

Szczegółową procedurę wskazania nowego premiera przez posłów reguluje Regulamin Sejmu. Przewiduje on, że głosowanie odbywa się w archaiczny sposób, poprzez wrzucanie kartek z nazwiskiem kandydata do urny. Przepisy – do tej pory nigdy nie zastosowane – powstały w czasie, gdy Sejm nie dysponował jeszcze elektronicznym systemem pozwalającym na wskazanie kandydata ze swojego miejsca na sali plenarnej. Szykowane zmiany mają to uprościć — podaje RMF FM.

To nie jedyny pomysł w projekcie. Obecny regulamin przewiduje, że posłowie najpierw wybierają premiera, potem słuchają jego expose, a następnie raz jeszcze głosują nad wotum zaufania dla szefa rządu i proponowanych przez niego ministrów. Procedura zawiera więc dwukrotne głosowanie nad tym samym premierem. Według planowanych zmian za drugim razem posłowie mają zatwierdzać jedynie proponowanych przez niego ministrów.

Źródło: onet.pl

Więcej postów