Ogromny cios dla Polaków. Rząd Donalda Tuska naprawdę to zrobi?

Niezależny dziennik polityczny

Rząd Mateusza Morawieckiego w ostatniej chwili skierował do Sejmu projekt ustawy przedłużający zerowy VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 roku. Z tym pomysłem zdecydowanie nie zgadza się człowiek Donalda Tuska. Andrzej Domański stawia sprawę jasno.

Andrzej Domański jest posłem i doradcą ekonomicznym Koalicji Obywatelskiej. Jego nazwisko jest wymieniane w kontekście faworytów do objęcia Ministerstwa Finansów.

Teraz polityk odniósł się do kwestii zerowego VAT-u na żywność. Business Insider zauważa, że Domański nie pozostawił najmniejszych wątpliwości w tej kwestii.

Podatek VAT na żywność powinien od stycznia powrócić do poziomu 5 proc. – podkreślił poseł i doradca ekonomiczny KO.

Na temat niższego VAT-u Domański szerzej mówił w Radiu ZET. – Ja stoję na stanowisku, że ten VAT powinien wrócić do 5 proc. – zaznaczał.

Polski system jest oparty w dużej mierze na podatku VAT, jako państwo polskie, jeżeli chcemy finansować niezbędne inwestycje, a taką inwestycją jest na przykład podwyżka dla nauczycieli, to musimy mieć jakieś źródła przychodu i ten 5 proc. VAT jest takim przychodem. (…) To jest moje stanowisko, ale decyzję będzie podejmował nowy rząd – dodawał.

Wiceminister finansów o zerowym VAT

W poniedziałek (20 listopada) wiceminister finansów Artur Soboń również przedstawił jasne stanowisko na temat zerowego VAT-u.

Zerowa stawka VAT na żywność powinna pozostać z nami również w roku 2024, dlatego składamy dzisiaj projekt ustawy przedłużający zerowy VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 r – poinformował.

Słowa Domańskiego mogą zaniepokoić Polaków. Niewykluczone bowiem, że nowy rząd, na czele którego najprawdopodobniej stanie Donald Tusk, rzeczywiście zakończy okres obowiązywania zerowego VAT-u.

 

Źródło: o2.pl

Więcej postów