Rezerwiści zostaną wezwani na ćwiczenia. Oto kto może się tego spodziewać

Niezależny dziennik polityczny

W 2024 r. Wojsko Polskie wezwie rezerwistów na ćwiczenia. Pisma w tej sprawie mogą trafić nawet do 200 tys. Polaków. Niektórzy z nich jeszcze nigdy nie wkładali munduru. Wyjaśniamy, kto może się spodziewać wezwania i ile potrwają ćwiczenia.

O sprawie pisze serwis rp pl, który porozmawiał o ćwiczeniach rezerwistów z ppłk. Justyną Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR). Rozmówczyni dziennikarzy podkreśliła, że liczbę osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach ćwiczeń wojskowych, określa rozporządzenie Rady Ministrów.

W procedowanym rozporządzeniu na 2024 r. w ramach ćwiczeń wojskowych planuje się powołać do 200 tys. osób – podała ppłk. Justyna Balik, cytowana przez rp pl.

Ile dni trwają ćwiczenia wojskowe rezerwistów?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Ćwiczenia wojskowe mogą bowiem być: jednodniowe, krótkotrwałe (czyli trwające nieprzerwanie do 30 dni), długotrwałe (trwające nieprzerwanie do 90 dni) lub rotacyjne, co oznacza, że będą trwać łącznie do 30 dni i będą odbywane z przerwami w określonych dniach.

– Długość ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy jest uwarunkowana realizacją zakładanych celów szkoleniowych – wytłumaczyła ppłk. Justyna Balik.

Rozmówczyni serwisu podkreśliła, że zakładana średnia długość ćwiczeń nie będzie przekraczać siedmiu dni. Ostateczna decyzja jednak należy do dowódcy jednostek wojskowych.

Kto zostanie wezwany?

Na ćwiczeniach będą musieli się stawić żołnierze pasywnej rezerwy zgodnie z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi w wielu specjalnościach wojskowych. Powołane też mogą być osoby posiadające szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne dla armii. Serwis rp.pl wymienia przykłady i wskazuje na: informatyków, lekarzy, weterynarzy, kierowców kat. C i D.

W ich przypadku jednak preferowane będą ćwiczenia w weekendy. Będzie im też wypłacana rekompensata z tytułu utraconego wynagrodzenia.

Wojsko może wezwać na ćwiczenia szeregowych do 55. roku życia. W przypadku podoficerów lub oficerów granica wydłuża się do 63 lat.

Źródło: money.pl

Więcej postów