Nagła dymisja i szok we Francji. Sportowe oblicze gospodarzy igrzysk w rozsypce

Niezależny dziennik polityczny

Na niewiele ponad rok przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Paryżu, gospodarze są w zupełnej rozsypce. Właśnie ze stanowiska zrezygnowała prezes Francuskiego Komitetu Olimpijskiego, Brigitte Henriques. Powodem tej decyzji są głównie problemy wewnętrzne, które od pewnego czasu targały organizacją.

Brigitte Henriques została wybrana na prezes Francuskiego Komitetu Olimpijskiego (CNOSF) w czerwcu 2021 roku, zastąpiła na tym stanowisku Denisa Masseglię. Jej kadencja była dosyć burzliwa. Henriques była m.in. skonfliktowana z Didierem Seminetem, byłym sekretarzem generalnym organizacji.

Chaos przed igrzyskami. Brigitte Henriques zrezygnowała ze stanowiska prezes Francuskiego Komitetu Olimpijskiego 

W ostatnim czasie sytuacja we Francuskim Komitecie Olimpijskim zrobiła się jeszcze bardziej napięta. Denis Massegli ogłosił bowiem, że zamierza złożyć skargę do Krajowej Prokuratury Finansowej w sprawie nadużyć dokonanych przez zarząd CNOSF z Henriques na czele.

W odpowiedzi, podczas zgromadzenia ogólnego CNOSF w ubiegły czwartek, Henriques ogłosiła, że rezygnuje ze stanowiska. – W trosce o spokój ducha sportowców, ich otoczenia, klubowych wolontariuszy, którzy na co dzień angażują się w rozwój sportu, zwalniam stanowisko i składam rezygnację, która wejdzie w życie 29 czerwca – wyjaśniła, cytowana przez oficjalną stronę CNOSF. Następca byłej już prezes zostanie wybrany w ciągu trzech miesięcy. Do tego czasu organizacją pokieruje sekretarz generalna Astrid Guyart. Nowy prezes obejmie stanowisko zatem nieco ponad rok przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Paryżu. Impreza odbędzie się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 roku. 

Adwokat Brigitte Henriques zareagował na jej decyzję. „Była nękana i zniesławiana „

Decyzja Henriques o rezygnacji skomentował między innymi jej prawnik Arash Derambarsh. Nie szczędził on krytyki Massegli oraz Amelie Oudei-Casterze, minister sportu, która jego zdaniem niewystarczająco wspierała prezes CNOSF.

„W pełni popieram Brigitte Henriques, która zrobiła więcej dla sportowców będących ofiarami przemocy niż wszyscy jej poprzednicy w CNOSF, w szczególności pan Masseglia. Była nękana i zniesławiana podczas swojej kadencji. Żałuję, że minister sportu Amelie Oudea-Castera nigdy otwarcie i stanowczo nie wspierała mojej klientki, gdy ta była ofiarą. Jestem zaskoczony, ponieważ pani minister zawsze twierdziła, że zagorzale wspiera kobiety, które padły ofiarą przemocy. (…) Godne ubolewania jest zdestabilizowanie prezes, która wykonywała swoją pracę w sposób rygorystyczny, sumienny i etyczny” – przekazał w komunikacie prasowym.

Birdgette Henrique to była piłkarka, w reprezentacji Francji rozegrał 15 meczów. W 2011 r. została sekretarzem generalnym Francuskiej Federacji Piłki Nożnej (FFF), była odpowiedzialna choćby za rozwój kobiecej piłki nożnej. W marcu 2017 r. została wiceprezes FFF. W trakcie trzeciej kadencji Massegli (2017-2021) została wiceprzewodniczącą CNOSF.

Źródło: sport.pl

Więcej postów