Koszmar 12 dzieci w rodzinie zastępczej. Były bite i maltretowane

Niezależny dziennik polityczny

“12 dzieci z rodziny zastępczej trafiło do szpitala ze śladami przemocy fizycznej” – poinformował rzecznik wojewody wielkopolskiego Jarosław Władczyk. Do zdarzenia doszło w środę w Łęgowie w pow. wągrowieckim.

Jak informuje reporter RMF FM, zatrzymano małżeństwo, które prowadziło rodzinny dom dziecka w Łęgowie, w powiecie wągrowieckim.

Dzieci były bite i maltretowane. Wszystkie wymagały przewozu do szpitala. Na miejscu była prokuratura i policja – powiedział rzecznik wojewody wielkopolskiego Jarosław Władczyk. 

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zwołał na dziś na godz. 12:00 sztab kryzysowy w sprawie tego bulwersującego zdarzenia.

Ślady przemocy zauważono w przedszkolu

Jak poinformowała nas policja w Wągrowcu, rodzinie zastępczej odebrano najpierw dwoje dzieci, u których nauczyciel przedszkola zauważył obrażenia ciała. Chodzi o 4-letnią dziewczynkę i 4-letniego chłopczyka. 

Okazało się, że rodzina kilka miesięcy wcześniej przeprowadziła się do powiatu wągrowieckiego. Wcześniej mieszkała w powiecie nakielskim. Teraz policja ustala ich historię. Zatrzymane małżeństwo jest w wieku 49 i 58 lat. Dzieci są w wieku od około 2 do 14 lat.

Dzisiaj mają być one przesłuchane przed sąd. 

W sumie pod opieką zatrzymanego małżeństwa było 12 dzieci – trójka ich biologicznych i dziewiątka w ramach pieczy zastępczej. 

Dwójka dzieci z rodziny zastępczej wciąż przebywa w szpitalu

W szpitalu w Wągrowcu pozostaje wciąż dwoje czteroletnich dzieci z rodziny zastępczej w Łęgowie – poinformował w czwartek dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu dr Przemysław Bury.

Czterolatki, chłopczyk i dziewczynka, zostały jeszcze u nas na obserwacji. Te dzieci mają wyraźne ślady przemocy fizycznej na ciele. Pozostałe dzieci też miały tego typu obrażenia, natomiast nie wymagały pobytu w szpitalu – powiedział. Trudno ocenić ich kondycję psychiczną, przeprowadzono u nich badania ogólnopediatryczne. Jeszcze wczoraj wieczorem zostały przekazane do innych rodzin zastępczych. Z tego, co mówiły najmłodsze, biła ciocia, natomiast wujek na nie krzyczał – dodał dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu.

Rodzina zastępcza z Łęgowa działała pod auspicjami Rodzinnego Domu Dziecka w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie).

Źródło: rmf24.pl

Więcej postów