Lotnisko w Katowicach-Pyrzowicach: Próbowali nielegalnie wlecieć do Polski. Zatrzymano 10 cudzoziemców.

Aż 10 cudzoziemców, którzy próbowali nielegalnie wlecieć do Polski zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach. Posługiwali się przy tym cudzymi lub fałszywymi dokumentami. Ich wizerunek różnił się jednak od tego, który widniał w dokumentach.

10 cudzoziemców zatrzymanych na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach

Funkcjonariusze Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec 10 pasażerów przylatujących z Aten. W trakcie kontroli, cudzoziemcy posłużyli się europejskimi paszportami oraz dowodami osobistymi. W przypadku 7 osób ich wizerunek odbiegał od wizerunku osób widniejących w przedstawionych dowodach osobistych. Dodatkowo 4 z nich widniały w bazach danych jako dokumenty utracone i podlegające zatrzymaniu.

– Jak się okazało, dowody osobiste były oryginalne, lecz nie należały do okazicieli. Kolejne 3 osoby przedstawiły do kontroli 1 rumuński i 2 bułgarskie paszporty, które odbiegały od wzoru. Okazało się, że wszystkie są przerobione lub podrobione na wzór oryginałów – przekazuje ppor. SG Szymon Mościcki, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Podczas kontroli ustalono, że cudzoziemcy, wśród których było 9 mężczyzn oraz 1 kobieta to obywatele Syrii. Dokumenty, którymi się posłużyli w trakcie legitymowania nabyli na terytorium Grecji za kwoty od 130 do 1500 Euro.

– Ponieważ przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie posiadając do tego tytułu prawnego, zostali ukarani mandatami na łączną kwotę 3255 zł. Ponadto wszyscy zostali zatrzymani – dodaje ppor. SG Szymon Mościcki.

Zarzuty dla zatrzymanych cudzoziemców

7 Syryjczyków usłyszało już zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się dokumentem stwierdzającym tożsamość innych osób. olejne 3 osoby usłyszały zarzut przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się jako autentycznym podrobionym lub przerobionym na wzór oryginału dokumentem.

– Obcokrajowcy zostali przesłuchani, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karze 5 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres od 2 do 3 lat – podkreśla ppor. SG Szymon Mościcki.

Więcej postów