Drogie Leopardy zakupione dla Ukrainy. Ale od kogo?

Niezależny dziennik polityczny

Dania wraz z Holandią ogłosiły plan zawarcia umowy, w ramach której sfinansują zakup 14 czołgów Leopard 2A4 jako pomoc wojskową dla Ukrainy.

Obecnie nie wiadomo, skąd miałyby zostać odkupione Leopardy 2A4. Obecnie są duże problemy z dostępnością tych czołgów oraz ich sprawnością. Wcześniej rząd Holandii podpisał umowę z Niemcami na przekazanie około 100 Leopardów 1A5 na rzecz Ukrainy. Jednak nie wiadomo, od kogo zostaną odkupione Leopardy 2A4. Jednym z bardziej prawdopodobnych kierunków może być Hiszpania. Inną opcją jest zakup z nadwyżek przemysłu. Kijów otrzymał już czołgi tego typu z Polski (14). Dostawy zadeklarowały także Hiszpania (10) oraz Kanada i Norwegia (po 8 wozów).

Dostawa 14 czołgów Leopard 2A4 ma być zrealizowana w pierwszym kwartale 2024 roku. Szacowany koszt to 165 mln EUR, czyli około 180 mln dolarów. Jest to bardzo wysoka kwotą za 14 maszyn. Szacunkowa cena jednego wozu to równowartość niemal 13 mln USD. Dla porównania, Polska za 180 czołgów K2 wraz z pakietami logistycznymi i amunicją zapłaciła 3,43 mld dolarów, więc przeciętnie jeden czołg (uwzględniając uśrednioną wartość amunicji oraz pakietów logistycznych i szkoleniowych) kosztował około 19 mln dolarów.

Oznacza to, że Leopardy kupowane dla Ukrainy najprawdopodobniej będą wymagać nie tylko remontu, ale i ograniczonej modernizacji w celu zastąpienia tych podzespołów, które już od dekad nie są produkowane.

Istotnymi podzespołami, które najprawdopodobniej będą wymagały wymiany, są bloki celownika głównego EMES-15A1, kamery termowizyjne WBG-X, panoramiczne przyrządy obserwacyjne dowódcy PERI-R17A1, a być może także elementy elektrohydraulicznych napędów wieży WNA-H22.

Można spekulować, że powyższe elementy mogłyby zostać zastąpione nowocześniejszymi zamiennikami, podobnie jak konfiguracji zastosowanej w czołgu Leopard 2PL. W jego wypadku celownik główny EMES-15A1 wyposażono w kamerę KLW-1 Asteria w miejsce WBG-X, zastąpiono przyrząd PERI-R17A1 nowym PERI-R17A3L4 CP z kamerą termowizyjną KLW-1, a także zastosowano elektryczne napędy wieży EWNA.

O źródle pochodzenia kolejnych Leopardów 2A4 dla Ukrainy oraz zakresie wymaganych prac (i ewentualnych modyfikacji) najprawdopodobniej dowiemy się w nadchodzących miesiącach. Warto jednak dodać, że ta inicjatywa to kolejny z wielu wysiłków podejmowanych przez Danię i Holandię w celu wsparcia Ukrainy. Z kolei koszt czołgów, jakkolwiek wysoki, jest wynikiem tego, że na Zachodzie utrzymanie rezerw sprzętowych przez dekady zaniedbywano, więc ich odtwarzanie jest kosztowne.

Źródło: defence24.pl

Więcej postów