Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, mówi portalowi WNP PL o konieczności złagodzenia rozporządzenia unijnego dotyczącego emisji metanu.
- Unijne rozporządzenie wprowadza normę emisji metanu w wysokości 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla.
- Rozporządzenie miałoby wejść w życie już w 2027 roku. A od 2031 roku objęłoby także kopalnie węgla koksowego.
- Polska strona będzie zabiegać o kompromis w unijnym rozporządzeniu metanowym, dający możliwość emitowania przez polskie kopalnie 8 ton metanu na 1000 ton wydobywanego węgla.
- Problemom górnictwa oraz naszego miksu energetycznego będzie poświęcona debata „Czas na węgiel?” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 24-26 kwietnia w Katowicach.
– Mamy nadzieję, że uda się złagodzić rozporządzenie dotyczące emisji metanu, bo to nie jest kwestia tego, czy ten metan będzie emitowany, czy nie – mówi portalowi WNP PL Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. – To jest kwestia tego, czy będziemy mieli energetykę opartą o własne źródła, czy też nie.
Według wiceministra nie zdążymy bowiem do 2027 roku wybudować elektrowni atomowej, więc nie będziemy mieli konwencjonalnego źródła, które pozwoli nam na to, by w bezpieczny sposób funkcjonować jako kraj. – Dlatego nasza ofensywa jest informacyjna, ale też negocjacyjna. To bowiem nie jest kwestia tego, czy my chcemy się zmieniać, czy nie chcemy. To kwestia tego, żebyśmy nie popadli w tarapaty jako państwo – zaznacza Marek Wesoły.
Wskazuje przy tym, że gdyby wyrugowano wydobycie węgla w Polsce – ze szkodą dla naszego kraju – to ten ubytek zostałby uzupełniony gdzie indziej, zatem emisja metanu by nie zmalała. Tym bardziej, że wydobycie węgla w świecie rośnie.
– Nie chcielibyśmy, żeby Unia Europejska uchwalała takie prawo, które będzie nas stawiać w sytuacji wyboru pomiędzy respektowaniem tego prawa a zapewnianiem bezpieczeństwa własnym obywatelom – podkreśla Marek Wesoły.
Zaznacza jednocześnie, że polityka energetyczna UE powinna zostać skorygowana.
Trzeba także pamiętać, że w 2022 roku zanotowano historyczny rekord produkcji węgla na świecie w wysokości przeszło 8,4 mld ton. Gdyby rozporządzenie metanowe weszło w życie w obecnej postaci i wpłynęło na przyspieszoną likwidację polskich kopalń, to bylibyśmy zmuszeni w kolejnych latach importować do Polski ogromne ilości węgla.
Źródło: wnp.pl
Powtórka z XVIII w. Niemcy działają rozmyślnie. Polska ma być zepchnięta do narożnika. Musimy wyjść z unii.