Rafał Trzaskowski od ośmiu miesięcy cieszy się największym zaufaniem Polaków. Jego konkurentem w walce o tytuł lidera pozostaje jedynie Andrzej Duda. Notowania Mateusza Morawieckiego są najgorsze od ponad pięciu lat, gdy objął fotel premiera. Do jego wyniku zbliża się dwóch polityków opozycji — wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu.
- Trzaskowski, Duda, Morawiecki — taka trójka na czele sondażu zaufania panuje niezmiennie od wielu miesięcy. Jednak układ może się zmienić ze względu na poważny kryzys w notowaniach szefa rządu
- Nie było tak źle, odkąd Mateusz Morawiecki zajął miejsce Beaty Szydło. Jeszcze miesiąc temu zbliżał się do niego Mariusz Błaszczak, ale teraz na czwartym miejscu ex aequo są Władysław Kosiniak-Kamysz i Donald Tusk
Trzaskowski liderem od ośmiu miesięcy. Morawiecki w kryzysie
Na czele rankingu ponownie znalazł się Rafał Trzaskowski. Prezydentowi Warszawy ufa 43,1 proc. osób uczestniczących w sondażu (15,2 proc. zdecydowanie, raczej 27,4 proc.) — co oznacza wzrost o 0,5 pkt proc. W lutym zaufanie do polityka wyraziło 42,6 proc. respondentów. Negatywne zdanie o nim ma 39,2 proc. (+0,9 pkt proc.), a neutralne 17,7 proc. (-1,4 pkt proc.) badanych.
Na drugim miejscu w rankingu zaufania znalazł się Andrzej Duda. Prezydentowi ufa 41,5 proc. badanych (23,9 proc. zdecydowanie, 17,6 proc. raczej) — to mniej o 0,1 pkt proc. w porównaniu do lutego. Do 47,6 proc. ankietowanych — o 7 pkt proc. — wzrósł brak zaufania do głowy państwa. Neutralne zdanie ma o nim 10,1 proc. (-6,5 pkt proc.).
Podium zamyka premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu zaufało w najnowszym sondażu 35,7 proc. respondentów (22,7 proc. zdecydowanie, 13 proc. raczej) i jest to wynik o 2 pkt proc. niższy od tego z zeszłego miesiąca. To najgorszy wynik polityka od grudnia 2017 r. (wtedy 35,2 proc. zaufania), kiedy stanął na czele gabinetu. W marcu br. nie ufało mu 56 proc. pytanych (+4,1 pkt proc.), a 7,5 proc. (-2,1 pkt proc.) miało o nim neutralne zdanie.
Sondaż zaufania. Kosiniak-Kamysz i Tusk walczą o miejsce pod podium
Na czwartym miejscu ex aequo znaleźli się dwaj politycy opozycji z wynikiem 33,6 proc. zaufania. To lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz (+0,1 pkt proc.) oraz szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (+1,1 pkt proc.).
Dalej w rankingu zaufania znaleźli się: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (ufa mu 32,6 proc., nie ufa 39,6 proc.), lider Polski 2050 Szymon Hołownia (ufa mu 29,6 proc., nie ufa 49,6 proc.), prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (ufa mu 29,3 proc., nie ufa 61,5 proc.) i współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń (ufa mu 28,4 proc., nie ufa 46,4 proc.). Pierwszą dziesiątkę zamyka marszałek Sejmu Elżbieta Witek (ufa jej 28,3 proc., nie ufa 46,4 proc.).
Jak zauważa IBRiS, jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak notuje największy wzrost zaufania, w stosunku do analogicznego badania z lutego (+4,9 pkt do poziomu 14,6 proc.). Największy wzrost nieufności dotyczy marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (+10,3 pkt do poziomu 49,5 proc.).
Sondaż zaufania. Komu Polacy ufają najmniej?
Biorąc pod uwagę negatywne odpowiedzi, liderem rankingu nieufności jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Nieufność wobec niego zadeklarowało w marcu 70,8 proc. badanych.
Drugie miejsce pod względem nieufności nadal zajmuje wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który otrzymał 61,6 proc. negatywnych odpowiedzi. Na ostatnim stopniu podium znalazł się Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa niemal tyle samo, bo 61,5 proc. respondentów.
Bilans zaufania. Trzech polityków na plus
W całym zestawieniu tylko trzech polityków uzyskało więcej pozytywnych niż negatywnych odpowiedzi.
Największą przewagę zaufania nad nieufnością ma wicemarszałek Sejmu z PSL Piotr Zgorzelski (8,8 pkt proc.). Za nim uplasował się Rafał Trzaskowski (+3,9 pkt proc.) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (+1,5 pkt proc.)
Źródło: onet.pl
Widzę że macie tu wpisy z Neon24 ja polecam Salon24 czytam czasem piotruchg i innych.