Uderzenie hakerów na stronę kontrwywiadu. Żaryn ujawnia skalę ataków

— Niemal codziennie mamy próby blokowania ważnych serwisów państwowych. Te działania prowadzone są głównie przez hakerów działających na rzecz Rosji — powiedział PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do ostatnich doniesień o ataku na strony rządowe.

“Fakt”, powołując się na zajmujący się analizą zagrożeń w sieci portal Falconfeeds.io,  poinformował o ataku hakerskim na stronę internetową Służby Kontrwywiadu Wojskowego  . Do ataku miała się przyznać prorosyjska grupa Phoenix. Wieczorem Falconfeeds.io donosił o kolejnych atakach na polskie strony internetowe.

Celem ataków miała paść strona Krajowej Rady Sądownictwa, Krajowej Informacji Skarbowej, Rady Doskonałości Naukowej, a także strona produkujących amunicję Zakładów Metalowych Dezamet S.A. w Nowej Dębie, gdzie w poniedziałek ma się udać z wizytą premier Mateusz Morawiecki.

— Niemal codziennie mamy różnego rodzaju próby blokowania ważnych serwisów państwowych czy instytucji powiązanych z państwem polskim. Te działania prowadzone są głównie przez hakerów, którzy działają na rzecz Rosji, ale wykorzystują mało wyszukane i mało wyrafinowane narzędzia — ocenił  Stanisław Żaryn  .

  Dalsza część tekstu znajduje się pod wideo.  

Dodał, że chodzi głownie o ataki typu DDoS, czyli próby blokowania dostępności różnego rodzaju serwisów internetowych. — Takimi atakami zajmują się grupy działające na rzecz Rosjan, jak Killnet, czy NoName057. To zespoły hakerskie, które są kontrolowane przez rosyjskie służby specjalne i prowadzą działalność o charakterze cyberwojny przeciwko Zachodowi, w tym Polsce — powiedział rozmówca PAP.

W jego ocenie takie działania mają z jednej strony siać chaos w Polsce, “ale również są typowym działaniem propagandowym pokazującym rzekomo wszechmocność rosyjskich struktur odpowiedzialnych za walkę w cyberprzestrzeni”. — Nie jest to obraz prawdziwy, mamy do czynienia po raz kolejny z działaniami, które są obliczone na wytworzenie kolejnych skutków o charakterze psychologicznym, czy informacyjnym — powiedział.

— W ostatnim czasie rzeczywiście zidentyfikowaliśmy krótkotrwały brak dostępności strony SKW, ale te działania zostały szybko zneutralizowane, a strona została przywrócona. Tu także mieliśmy do czynienia z atakiem DDoS — powiedział.

Dodał, że działania te można analizować przez pryzmat próby odpowiedzi na skuteczne działania polskiego kontrwywiadu. — Przypomnę, że zarówno ABW, jak i SKW bardzo skutecznie w ostatnich miesiącach neutralizują kolejne działania rosyjskiego wywiadu przeciwko Polsce — powiedział.

ONET.PL

Więcej postów