Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia MON w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w trakcie kształcenia w Lotniczej Akademii Wojskowej z 31 marca do 30 kwietnia. W 2023 r. zwiększono o 60 limit miejsc do Lotniczej Akademii Wojskowej – do 256. W poprzednich latach rekrutację przesuwano nawet do końca maja.
Jest to nowelizacja rozporządzenia MON z 5 lipca 2022 r. w sprawie kształcenia kandydatów do zawodowej służby wojskowej w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w uczelniach wojskowych, szkołach podoficerskich, centrach szkolenia lub ośrodkach szkolenia (Dz. U. poz. 1448) wydane na podstawie art. 102 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 r. poz. 2305).
Zachowany termin naboru do LAW jak przed 2020 r.
Rozporządzenie MON określa tryb ubiegania się o przyjęcie, w tym postępowania rekrutacyjnego do uczelni wojskowych, szkół podoficerskich, centrów szkolenia lub ośrodków szkolenia, a także terminy składania wniosków o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (DZSW). Zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny wszyscy kandydaci do akademii wojskowych – po zdaniu egzaminów i dostaniu się na studia wojskowe – rozpoczynają służbę wojskową od pełnienia rocznej DZSW, a dopiero od II roku podpisują umowę na pełnienie służby zawodowej.
W tych regulacjach określono, że osoby zainteresowane przyjęciem na studia stacjonarne do Lotniczej Akademii Wojskowej, muszą w pierwszej kolejności wypełnić elektroniczny kwestionariusz osobowy dostępny na stronie internetowej LAW lub na portalu rekrutacyjnym Wojska Polskiego, wgrać zdjęcie oraz złożyć do rektora-komendanta wniosek o powołanie do służby wraz z kwestionariuszem osobowym, życiorys i odpis aktu urodzenia.
Dęblińska „szkoła orląt” jest jedyną, która zachowała obowiązujące do 2020 r. zasady rekrutacji. Najpierw przyjmowane są wnioski i dokumenty, przeprowadza się badania lekarskie i psychologicznej, a dopiero później kandydat na pilota przystępuje się do egzaminów wstępnych po zaliczeniu z wynikiem pozytywnym tzw. „szkolenia preselekcyjnego” (realizowane zarówno na symulatorze jak i w powietrzu). Do tego szkolenia może przystąpić maturzysta, który posiada grupę zdrowia wymaganą dla pilotów. Warunkiem jest poddanie się specjalistycznym badaniom w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej oraz wojskowej pracowni psychologicznej (WPP) i uzyskanie odpowiedniego orzeczenia lekarskiego oraz psychologicznego, a także ukończenia z wynikiem pozytywnym szkolenia dla kandydatów na pilotów. W tym 2022 r. przyjmowanie wniosków zakończyło się pod koniec kwietnia, a w roku 2021 r. – nawet o dwa miesiące ( do końca maja ).
Im późniejszy termin naboru – tym lepiej
Nie wiadomo dlaczego w rozporządzenia MON z 5 lipca 2022 r. skrócono okres naboru do LAW do 31 marca br., czyli przywrócono termin obowiązujący do epidemii koronowirusa. Zwracaliśmy wtedy uwagę, że przy rosnących limitach naboru mogą być problemy z wypełnieniem miejsc dla kandydatów na pilotów. Po pół roku od wejścia w życie tych przepisów resort obrony narodowej uznał, że zakończenie naboru do LAW z końcem marca „w niewystarczającym stopniu koresponduje m.in. z terminem zakończenia roku szkolnego przez licealistów. Bardzo często podejmują oni wiążące decyzje dotyczące dalszego kierunku kształcenia w miesiącach późniejszych niż marzec danego roku.
Jak wynika z przeprowadzonej analizy, wydłużenie w ubiegłym roku terminu naboru o dwa miesiące realnie wpłynęło na wzrost złożonych wniosków aż o 97 proc. w stosunku do terminu podstawowego tj. 31 marca 2021 r. Dla rekrutacji 2022/2023, natomiast pozytywnym skutkiem przesunięcia terminu składania rzeczonych wniosków do dnia 29 kwietnia 2022 r. był wzrost złożonych wniosków na studia wojskowe do LAW o ok. 40 proc. w stosunku do terminu podstawowego”. W tej sytuacji rodzi się pytanie, dlaczego nie przesunięto terminu naboru o dwa miesiące, jak było w 2020 r.
Do końca maja – zgodnie z rozporządzeniem – przyjmowane są wnioski od kandydatów na studia stacjonarne w trzech w trzech pozostałych akademii wojskowych. Ale w ubiegłym roku przesunięto termin rejestracji kandydatów na pięcioletnie studia stacjonarne do 1 lipca. Dlaczego? Ponieważ badania lekarskie i psychologiczne odbywały się dopiero po zakończeniu wstępnej rekrutacji ( tzw. odwrócony nabór). Zgodnie z zaleceniami resortu obrony narodowej, cały proces rekrutacji miał trwać 1-3 dni, a 5 dni łącznie z badaniami lekarskimi przeprowadzonymi w wojskowej komisji lekarskiej w celu wydania orzeczenia łącznie do 5 dni.
Proponuje się aby projektowane rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z uwagi na pilną potrzebę rozpowszechnienia informacji o zmienionym terminie składania wniosków o powołanie do DZSW pełnionej w trakcie kształcenia w LAW. A tym samym wypełnienia limitu przyjęć na studia w tej uczelni wojskowej jeszcze w roku akademickim 2023/2024.
Więcej miejsc, ale nie w AMW i AWL
Należy przypomnieć, że w roku akademickim 2023/2024 limit miejsc na studiach stacjonarnych w uczelniach wojskowych zwiększono aż o 210. W 2023 r. cztery wojskowe akademie przyjmą w sumie 2040 kandydatów na oficerów. Największy przyrost miejsc przewidziano dla Wojskowej Akademii Technicznej 1103 – wobec 876 kandydatów w 2022
Maturzyści zainteresowani studiami wojskowymi na WAT (1103 miejsc) będą mieli do wyboru w 2023 r. następujące kierunki:
- elektronika i telekomunikacja – 206 ( w 2022 r. było 239 miejsc),
- kryptografia i cyberbezpieczeństwo – 88 (137),
- informatyka – 84 (97),
- mechatronika – 171 (109),
- lotnictwo i kosmonautyka – 92 (90),
- mechanika i budowa maszyn– 115 (47),
- logistyka – 159 (81),
- geodezja i kartografia – 63 (26),
- inżyniera bezpieczeństwa 30 (19),
- budownictwo – 52 (19),
- chemia – 31 (19).
Z kolei Akademia Marynarki Wojennej wręczy w 2023 r. 135 indeksów (o 30 mniej niż zaplanowano w 2022 r.). Najwięcej młodych osób rozpocznie naukę na nawigacji 35 (50) oraz systemach informatycznych w bezpieczeństwie 27 (30). Ponadto miejsca czekają na mechatronice – 26 (17), informatyce – 14 (25) oraz na mechanice i budowie maszyn – 15 (18).
Ograniczono też pulę miejsc w Akademii Wojsk Lądowych, dla której resort obrony przewidział na I roku 576 miejsc ( o 12 osób mniej niż 2022 r.), nie licząc kandydatów na lekarzy, którzy rekrutację przejdą w AWL, ale studiować będą na kierunku wojskowym na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Indeksy w AWL we Wrocławiu będą do zdobycia na kierunku dowodzenie (zarządzanie) – 455 (426 w 2022 r.). Ponadto nieco więcej miejsc niż planowano zarezerwowano na inżynierii bezpieczeństwa – 75 (87 (57), logistyce 31 (55) oraz informatyce 15 (20).
Za to w 2023 r. zwiększono limit miejsc na studiach wojskowych do Lotniczej Akademii Wojskowej – do 251 wobec 196 w 2022, z podziałem na następujące specjalności:
- pilot samolotu bojowego naddźwiękowego (30 miejsc),
- pilot samolotu transportowego wielosilnikowego (32),
- pilot śmigłowca (42),
- pilot-operator bezzałogowych statków powietrznych (32),
- nawigator naprowadzania (8),
- nawigator statku powietrznego (25),
- wysunięty nawigator naprowadzania lotnictwa (6),
- identyfikacja bojowa ( 6),
- ruch lotniczy (15),
- przeciwlotnicze zestawy rakietowe (25),
- ogólnologistyczna (20),
- planowanie i organizacja transportu lotniczego (10).
Szczegóły dotyczące terminów rekrutacji wymogów formalnych, systemu punktacji oraz zakresu sprawdzianu z wychowania fizycznego znajdują się jeszcze nie opublikowanym w zarządzeniu MON. R.Ch.
Źródło: portal-mundurowy.pl