Rozliczenie PIT za 2022. Ponad milion Polaków musi dopłacić. Kto i dlaczego? Podajemy przykłady

Niezależny dziennik polityczny

Dopłaty do podatku podczas rozliczania PIT za 2022 rok może spodziewać się około miliona rodaków. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że konieczność dopłacenia do podatku, wynika m.in. ze zlikwidowania ulg przewidzianych wcześniej w Polskim Ładzie. Dopłaty obejmą przede wszystkim dwie główne grupy osób.

Polski Ład wszedł w życie rok temu, ale jego skutki po raz pierwszy odczujemy tak naprawdę podczas tegorocznego rozliczenia z fiskusem. Zmian, które wprowadziła reforma, było aż nadto. Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że jednym z efektów reformy będzie mniejsza liczba osób, która w tym roku będzie musiała dopłacić podatek. Z dopłatą może się liczyć 1,2 mln podatników.  

Rozliczenia PIT 2022. Kto zapłaci dopłatę?

W tym roku dopłaty będą wynikać z zaniżonych zaliczek, które pobierano w ciągu roku na podatek. “Zaliczek tych może nie zrównoważyć obniżenie z 17 proc. do 12 proc. niższej stawki podatkowej. Dopłata w rozliczeniu rocznym u tych podatników stanowi jednakże zwrot kwot, którymi podatnik mógł dysponować już w trakcie roku, a które powinny być pobrane wcześniej, w trakcie roku” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Dopłacenie podatku może być więc konieczne dla osób, które korzystały wcześniej z ulgi dla klasy średniej oraz mechanizmu “rolowania”, zanim zostały one zlikwidowane nowelizacją prawa podatkowego z lipca 2022 roku. W tej grupie znajdują się przede wszystkim osoby pracujące na kilku umowach lub łączące emeryturę z pracą zarobkową

Dopłata do podatku. Przykłady 

Ministerstwo Finansów wymienia, że przykładowo pracujący emeryt ze świadczeniem 2,5 tys. zł, dorabiający na etacie 1 tys. zł dopłaci 217 zł. To jednak wciąż o 1815 zł mniej podatku niż w 2021 r. Z kolei, gdy świadczenie wynosi 2 tys. zł, a wynagrodzenie 5 tys. zł dopłata wyniesie 63 zł, a roczny podatek będzie niższy o 841 zł. 

Dorabiający emeryt

Dopłaty dotyczą nie tylko pracujących emerytów. Dotkną również pracowników, którzy łączą dwa etaty. Ministerstwo Finansów opisuje, że jeżeli podatnik pracujący na dwa etaty, na jednym zarabia 3 tys. zł i na drugim też 3 tys. zł, dopłaci 447 zł (to wciąż 1142 zł korzyści). W innym przypadku gdy na pierwszym etacie zarabia 4 tys. zł, a na drugim 5 tys. zł dopłaci 755 zł, a jego roczna korzyść wyniesie 802 zł. 

Pracujący na dwa etaty

Przypominamy, że podatnicy mogą składać zeznania PIT od 15 lutego. Rozliczyć się możemy za pośrednictwem portalu Twój e-PIT. 

Źródło: next.gazeta.pl

Więcej postów