Kiedy inflacja wróci do normy? Nie mamy dobrych informacji

Niezależny dziennik polityczny

Polacy od dwóch lat mierzą się z drożyzną. Kiedy nastąpi koniec tej udręki? Inflacja do normy prawdopodobnie nie wróci przed 2025 r. Członek Rady Polityki Pieniężnej wskazał, że powrót do normalności będą opóźniały m.in. Chiny. Problematyczne będą ceny energii i żywności.

  • — Nie widać takich przekonujących scenariuszy powrotu inflacji do celu przed 2025 r. — ocenił członek RPP Cezary Kochalski
  • Nakreślił scenariusz, w którym od drugiego kwartału inflacja spada, ale będzie to długi proces
  • Dużą niewiadomą są podwyżki cen w 2024 r. Spadkowy trend inflacji może być zaburzony
  • Według Kochalskiego jest zbyt wcześnie, aby sygnalizować moment obniżania stóp procentowych, które pozwoliłyby na spadek rat kredytów

Robienie zakupów przy rosnących cenach robi się coraz bardziej frustrujące. Nie chodzi tylko o skalę podwyżek, ale też czas, w jakim mierzymy się z drożyzną. Ostatni raz inflacja mieściła się w docelowych poziomach w pierwszej połowie 2021 r.

Nasuwa się pytanie: kiedy ceny się ustabilizują, a inflacja wróci do normy? Wskazówki daje Cezary Kochalski, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), czyli organu, którego celem jest m.in. stabilizacja cen. Niestety nie są to zbyt optymistyczne informacje. Musimy się uzbroić w cierpliwość.

Cezary Kochalski w rozmowie z ISBnews wskazał, że obecnie nie widać przekonujących scenariuszy, by inflacja powróciła do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. przed 2025 r.

Źródło: businessinsider.com.pl

Więcej postów