Duda nie chciał powołać sędziów. Europejski trybunał postawił Polsce ultimatum

Niezależny dziennik polityczny

Europejski Trybunał Praw Człowieka przedstawił rządowi osiem skarg przeciwko Polsce złożonych przez sędziów. Złożyli oni skargi do Trybunału w związku z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie powołania ich na stanowiska sędziowskie. Ci sędziowie mają nominacje poprzedniej KRS. Teraz Polska ma termin do 29 marca, aby odpowiedzieć na tę sprawę.

  • Polska za rządów PiS ma duże problemy z praworządnością. Andrzej Duda nie chciał m.in. powołać sędziów z nominacjami tzw. starej KRS
  • Z tego względu sprawą zajął się ETPCz. W Trybunale jest już ponad 100 spraw, które dotyczą niezawisłości sędziowskiej i działania systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował (przedstawił Rządowi RP, który ma udzielić odpowiedzi do dnia 29 marca) osiem skarg przeciwko Polsce złożonych przez polskich sędziów” – informuje Komitet Obrony Sprawiedliwości w swoich mediach społecznościowych.

KOS jest to porozumienie polskich organizacji skupiających sędziów i prokuratorów oraz organizacji pozarządowych i inicjatyw zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce.

Duda nie chciał powołać sędziów z nominacji tzw. starej KRS

Chodzi o to, że sędziowie złożyli skargi do Trybunału w związku z postanowieniem prezydenta Polski o odmowie powołania ich na stanowiska sędziowskie. Mieli oni nominacje poprzedniej KRS.

Niżej wymienieni sędziowie i profesorowie prawa otrzymali (w latach 2016 i 2017) pozytywną rekomendację Krajowej Rady Sądownictwa (tzw. Starej KRS) na stanowiska sędziowskie: sędziego Sądu Najwyższego: Janusz Kaspryszyn, Małgorzata Polańska-Farion, Aleksander Kappes, Wojciech Kocot. Sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego: Grzegorz Borkowski. Sędziów Sądów Apelacyjnych: Agnieszka Łukaszuk, Grzegorz Miśkiewicz, Tomasz Wojciechowski. Sędziego Sądu Okręgowego: Krzysztof Ptasiewicz, Piotr Raczkowski. Sędziego Wojskowego Sądu Okręgowego: Wojciech Buchajczuk.

Duda nie wyjaśnił, dlaczego tak zdecydował

“Pomimo pozytywnej rekomendacji starej KRS prezydent przez kilka lat zwlekał z powołaniem ich na rekomendowane stanowiska sędziowskie, w końcu w dniu 27 grudnia 2021 r. wydał postanowienie odmowne (opublikowane dnia 10 stycznia 2022 r.) nie podając przy tym żadnego uzasadnienia swojej decyzji” – przypomina KOS.

Ci sędziowie i profesorowie prawa (z wyjątkiem sędziego Grzegorza Miśkiewicza) złożyli do ETPCz skargi powołując się na:

  • art. 6 oraz art. 13 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i podnosząc brak żadnego środka odwoławczego, za pomocą którego mogliby zaskarżyć decyzję Prezydenta RP o odmowie powołania ich na stanowiska sędziowskie;
  • art. 8 Konwencji zarzucając, że zarówno długotrwałe milczenie Prezydenta RP wobec rekomendacji KRS co do ich nominacji jak i postanowienie o odmowie ich powołania wydane przez Prezydenta naruszyły ich dobre imię.

ETPCz zdecydował, że na podstawie artykułu 41 Regulaminu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skarżący będą traktowani priorytetowo. Oznacza to, że Trybunał przyznał tym skargom pierwszeństwo, uznając je za szczególnie istotne ze względu na swój systemowy charakter.

Co ważne, w Trybunale jest już ponad 100 spraw, które dotyczą niezawisłości sędziowskiej i działania systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Sprawę, w ramach KOS, prowadzą: Maria Ejchart-Dubois, adwokatka Sylwia Gregorczyk-Abram i adwokat Michał Wawrykiewicz.

Źródło: natemat.pl

Więcej postów