Zamykają Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wkrótce przeprowadzka

Niezależny Dziennik Polityczny

Muzeum Wojska Polskiego wyprowadza się z warszawskiego Śródmieścia. Wystawy w gmachu w Al. Jerozolimskich można oglądać już tylko do końca miesiąca. W sierpniu miłośnicy historii i militariów skorzystają z całkiem nowego budynku, który powstaje na terenie Cytadeli.

“Szanowni Państwo! Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zostaje zamknięte! W związku z przenosinami do nowo powstałego gmachu Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej i planowanego otwarcia wystawy inauguracyjnej w sierpniu 2023 r. siedziba główna naszego Muzeum przy al. Jerozolimskich 3 będzie otwarta dla zwiedzających tylko do 31 stycznia” — komunikat o takiej treści opublikowało warszawskie Muzeum Wojska Polskiego.

Zamykają Muzeum Wojska Polskiego

To już ostatnia szansa na odwiedzenie w Śródmieściu stałych wystaw Muzeum Wojska Polskiego, w tym dostępnej bezpłatnie, plenerowej ekspozycji samolotów, śmigłowców i artylerii. W gmachu w Al. Jerozolimskich instytucja działała w latach 1933-1939 oraz od 1946 r. Od 39 lat Muzeum płaci za wynajem powierzchni innej państwowej placówce: Muzeum Narodowemu w Warszawie.

W Muzeum Wojska Polskiego prezentowana jest stała ekspozycja przedstawiająca historię polskiej wojskowości, m.in. zbiór broni od czasów średniowiecza do XVIII wieku (np. złocony szyszak dowódcy pochodzący z okresu pierwszych chrześcijańskich władców Polski, zbroje turniejowe, kolekcja zbroi husarskich zdobionych orlimi skrzydłami i lamparcimi skórami), dzieła sztuki, książki, dokumenty i fotografie.

Nowe Muzeum Wojska Polskiego

Choć budowa siedziby Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli rozpoczęła się w 2018 roku, to zlokalizowanie MWP w tym miejscu rozważano już w latach sześćdziesiątych, a wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce w latach dziewięćdziesiątych.

Otwarcie nowego Muzeum Wojska Polskiego jest planowane na sierpień. Budynek będzie mieć 69 tys. m kw. powierzchni użytkowej, a także parking podziemny na 452 samochody osobowe i 26 autokarów. Łączny koszt budowy na Cytadeli Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski wynosi 820 mln zł.

Więcej postów