Zapaść na rynku kredytów. Jak wpłynie na ceny mieszkań?

Niezależny Dziennik Polityczny

Mocny spadek liczby udzielanych kredytów wpływa na zmniejszony ruch na rynku nieruchomości zarówno wtórnym, jak i pierwotnym. Mieszkania coraz gorzej się sprzedają. To każe wypatrywać spadków cen. Na horyzoncie dużych obniżek jednak na razie nie widać. Czy sytuacja zmieni się w najbliższym czasie?

  • Odpływ klienta kredytowego zauważalny jest na rynku nieruchomości
  • Z danych portalu rynekpierwotny.pl wynika, że w III kwartale tego roku deweloperzy notowani na giełdzie znaleźli nabywców na zaledwie 3 tys. 524 lokale. To o 47 proc. mniej licząc rok do roku i 17 proc. słabiej w relacji kwartał do kwartału
  • Spadek popytu ma powoli przełożenie na ceny. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w porównaniu z majem 2022 r. ceny spadły aż w 14 z 17 monitorowanych miast
  • Eksperci są jednak zgodni co do tego, że gigantycznych obniżek, rzędu 30 proc., nie należy się na razie spodziewać

Z listopadowego odczytu Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyliczanego przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w listopadzie spadła rok do roku o 65 proc. W listopadzie 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13,6 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 36,74 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 63 proc. W porównaniu do października 2022 r. liczba ta również spadła o 2,4 proc.

— Listopadowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe potwierdza ustabilizowanie się wartości indeksu na niskim poziomie. W listopadzie ponownie wróciliśmy do spadków liczby wnioskujących i to w obu ujęciach rok do roku i miesiąc do miesiąca, przy niewielkim wzroście średniej kwoty wnioskowanego kredytu. “Wysokie stopy procentowe, zaostrzenie wymogów regulacyjnych oraz obawy przed skutkami spowolnienia gospodarczego, skutecznie i na dłużej zamroziły popyt na kredyty mieszkaniowe” – informuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Załamanie sprzedaży

Mniejsza liczba przyznanych kredytów to efekt serii podwyżek stóp procentowych, które sprawiły, że Polacy stracili zdolność kredytową. Drogie kredyty odstraszają też tych, którzy jeszcze mogliby sobie pozwolić na zaciągnięcie zobowiązań.

Odpływ klienta kredytowego zauważalny jest na rynku nieruchomości. Z danych portalu rynekpierwotny.pl wynika, że w trzecim kwartale tego roku deweloperzy notowani na giełdzie znaleźli nabywców na zaledwie 3 tys. 524 lokale. To o 47 proc. mniej licząc rok do roku i 17 proc. słabiej w relacji kwartał do kwartału.

Ogółem w ciągu trzech kwartałów sprzedali 12 tys. 769 lokali. To wynik gorszy w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 37 proc. Mniejsze zainteresowanie notowane jest także na rynku wtórnym.

– Sytuacja na rynku mieszkaniowym pozostaje trudna, acz dość stabilna. Stopy procentowe przestały na razie rosnąć i nawet lekko obniżył się WIBOR, co oznacza, że niektórzy klienci mogą w harmonogramach zobaczyć niedługo lekki spadek raty – zwraca uwagę Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego w Otodom Analytics.

— Do znaczącego obniżenia wskaźnika decydującego o oprocentowaniu kredytów mieszkaniowych jest jeszcze jednak bardzo daleko, a to oznacza, że na razie rynek pozostanie w stanie swego rodzaju zawieszenia czy oczekiwania — dodaje.

Przypomina, że niska zdolność kredytowa sprawia, że w ostatnich miesiącach mieszkania kupują ci, którzy mają dużo gotówki lub na tyle wysokie zarobki, że jednak bank chce udzielić im kredytu. – To oznacza znaczny spadek sprzedaży mieszkań na własne potrzeby, a więcej zakupów inwestycyjnych. Należy przy tym pamiętać, że ten dziś niezrealizowany popyt nie znika, bo nie znikają potrzeby mieszkaniowe Polaków. Część z tych osób czeka po prostu na odwrócenie się karty – mówi ekspert.

Ceny w dół

Spadek popytu ma powoli przełożenie na ceny. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w porównaniu z majem 2022 r. ceny spadły aż w 14 z 17 monitorowanych miast. Średnia obniżka to tylko 3,4 proc. Najmocniej staniały lokale w Częstochowie (8,6 proc.), Sosnowcu (8,4 proc.) oraz Katowicach (7,5 proc.). Z kolei drożej niż w maju było tylko w Rzeszowie (+4 proc.), Bydgoszczy (2 proc.) i Lublinie (2 proc.).

– Liczba ofert jest stabilna, zbliżona do poziomu z ostatnich miesięcy czy sprzed roku. Nie widać oznak panicznej wyprzedaży. Ceny podawane w ogłoszeniach są jednak coraz niższe. Od szczytowego poziomu, który odnotowaliśmy w maju 2022 r., stawki systematycznie spadają. W większości przypadków spadki są jednak stosunkowo niewielkie. Średnio ceny od maja spadły tylko o 3,4 proc. – zauważa Jarosław Sadowski, analityk Expandera.

Głębsze spadki cen, jak mówi, blokuje kilka mechanizmów. Po pierwsze wiele mieszkań obecnie oddawanych do użytkowania przez deweloperów, zostało już dawno sprzedanych.

– Przypomnijmy, że w okresie boomu na rynku, kupno mieszkania w budowie było skutecznym sposobem na uzyskanie niższej ceny. Wielu deweloperów nie jest więc jeszcze zmuszonych do wprowadzania dużych obniżek cen. Z kolei na rynku wtórnym kluczowe znacznie ma duży popyt na najem oraz wakacje kredytowe. Bez ustawowych wakacji kredytowych wiele osób, które kupiły mieszkania w ostatnich latach, nie poradziłoby sobie ze spłatą dwukrotnie wyższych rat. Byliby zmuszeni do szybkiej sprzedaży mieszkania, nawet po bardzo obniżonej cenie. Dzięki wakacjom mogą nadal mieszkać w swoim nowym mieszkaniu, więc nie tworzą presji na spadki cen – zauważa Jarosław Sadowski.

Tąpnięcia nie będzie?

Co dalej będzie działo się z cenami? – W najbliższych miesiącach można liczyć na spadki cen mieszkań. Już teraz w wielu miejscach, licząc miesiąc do miesiąca czy kwartał do kwartału, można znaleźć niższe kwoty. W przypadku porównań rok do roku ceny nadal są rosnące. To jednak wynika z wysokiej bazy do porównania. Najbliższe miesiące mogą przynieść spadki cen, ale jak duża to będzie obniżka, czy mowa o 5 proc., czy 10 proc., trudno jednoznacznie określić – uważa Bartłomiej Baranowski, koordynator ds. kontentu serwisu domiporta.pl

Przyznaje jednak, że nie spodziewa się ogromnego tąpnięcia w cenach, wynoszącego np. 30 proc. – Trzeba pamiętać, że deweloperzy nadal mają klientów gotówkowych czy fundusze. A ponadto wielu z nich ograniczyło nowe budowy, inwestując wysiłek jedynie w osiedla, co do których mają pewność zysku. Większych obniżek spodziewałbym się raczej w rynku wtórnym. Najbliższe miesiące mogą być kluczowe dla indywidualnych właścicieli. Pierwsze miesiące bez wakacji kredytowych będą karcianą opcją “sprawdzam”. Dopiero wówczas dowiemy się, kogo stać na płacenie dużo wyższych rat kredytu. Część właścicieli będących w podbramkowych sytuacjach może się zdecydować na szybką sprzedaż nieruchomości, byleby pokryć kredytowe należności. Jednak to czarny scenariusz – uważa Bartłomiej Baranowski.

Możliwe dalsze wzrosty

Marcin Krasoń także twierdzi, że na spektakularne przeceny nie ma co liczyć. – W najbliższych miesiącach w skali kraju spodziewam się dalszej stabilizacji cen mieszkań, choć w mniejszych ośrodkach miejskich, szczególnie na rynku wtórnym, spotkamy się pewnie z obniżkami cen, ale na spektakularne przeceny nie ma co liczyć. Jednocześnie będą też miejscowości, w których stawki za metr kwadratowy pójdą trochę w górę. NBP prognozuje, że inflacja w przyszłym roku zacznie spadać, gdyby tak było, to w drugiej połowie lub pod koniec roku mogą powrócić wzrosty cen – twierdzi ekspert.

To, co dalej, będzie zależało od sytuacji na rynku kredytowym. – Po powrocie rynku kredytowego do znanej nam normy popyt wybuchnie. To oznacza wzrost cen i spadek liczby mieszkań w ofercie. Najszybciej znikać będą jak zwykle najpopularniejsze lokale. Po stronie deweloperów jest to duże wyzwanie, by byli przygotowani na przyszłe ożywienie rynku. Tu liczyć będzie się dostęp do wiarygodnych danych rynkowych i gotowość do szybkiego wprowadzania do sprzedaży nowych inwestycji – zauważa Marcin Krasoń.

O tym, że na rynku czeka wielu potencjalnych chętnych, mówi także Anna Dużyńskia, prezes Equilis Poland. – Sporo potencjalnych kupców wciąż cierpliwie czeka na wejście na rynek. Będą to głównie nabywcy całkowicie gotówkowi czy potrzebujący niewielkiego kredytu, czyli tacy, na których nie wpłyną obawy dotyczące stóp procentowych lub fundusze szukające mieszkań pod wynajem. Nieruchomości wciąż postrzegane są jako dobra inwestycja, zarówno w perspektywie zysku z wynajmu, jak i ochrony wartości oszczędności – mówi.

“Nie ma przestrzeni do obniżek”

Tomasz Łapiński, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska, zauważa, że na rynek wpływa tak wiele nowych, mało przewidywalnych czynników jak wojna za wschodnią granicą, kryzys energetyczny, że trudno o jasne prognozy dla rynku.

– Opinii na temat przyszłych wydarzeń jest tyle, co ekspertów i siłą rzeczy sprawdzi się tylko niewielka część z nich. Niemniej w Cordia Polska działamy dziś na podstawie przekonania, że najbliższe miesiące nie przyniosą istotnych zmian w obszarze cen nieruchomości. Z jednej strony chętnych na zakup mieszkania, m.in. z uwagi na niską dostępność kredytów, jest mniej. Klienci, którzy odwiedzają nasze biuro sprzedaży, nie rezygnują co prawda z planów zakupu własnego M, ale część z nich odkłada decyzję w oczekiwaniu na “lepsze czasy”. Na rynku wciąż przeważają inwestorzy kupujący za gotówkę oraz osoby, które finansują zakup nowego, zazwyczaj większego lokum na własne potrzeby środkami ze sprzedaży innej nieruchomości – mówi.

Jak dodaje, spadek popytu jest oczywiście bardzo duży, jednak z drugiej strony stale rosną koszty wykonawstwa i liczba nowych budów jest znacząco ograniczana. – Taka sytuacja nie tworzy deweloperom przestrzeni do wprowadzania obniżek cen. Nowe inwestycje, które są uruchamiane na przekór obecnej sytuacji rynkowej, nie byłyby wprowadzane do sprzedaży, gdyby deweloperzy nie oczekiwali przynajmniej utrzymania obecnych poziomów cenowych. Moim zdaniem przeważają kalkulacje zakładające, że za rok, dwa ceny mieszkań będą wyższe – twierdzi Tomasz Łapiński.

businessinsider.com.pl

Więcej postów