Dwa kraje nie wejdą do strefy Schengen. Weto Austrii zdecydowało

Niezależny Dziennik Polityczny

Austria zawetowała w czwartek rozszerzenie strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię. Zastrzeżeń nie wzbudziła tylko Chorwacja – informuje agencja AFP.

O tym, że w czwartek zapadną decyzje w sprawie poszerzenia strefy Schengen, informowaliśmy już w Business Insider Polska.

Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, strefa nie zostanie powiększona o Rumunię i Bułgarię. Wszystko przez weto Austrii, która nie zgodziła się na dołączenie tych krajów do Schengen.

Główną osią sprzeciwu jest kwestia radzenia sobie z nielegalnymi imigrantami. Austriacy obawiają się, że otwarcie granic z Rumunią i Bułgarią spotęguje to zjawisko. „Potrzebujemy więcej czasu. W tej chwili mamy w Austrii 75 tys. niezarejestrowanych nielegalnych migrantów, co oznacza, że ​​przekroczyli zewnętrzną granicę UE i dotarli do Austrii. Ten problem należy rozwiązać w pierwszej kolejności” – powiedział niedawno kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Jak podaje Reuters, wszystkie trzy kraje spełniły wymagania Komisji Europejskiej i nie zamierzają ulegać presji Austrii.

„Austria jest całkowicie odizolowana na poziomie europejskim. Nie spoczniemy, dopóki nie wyczerpiemy wszystkich możliwych sposobów działania w tej sprawie” – powiedziało źródło Reutersa z Bukaresztu.

businessinsider.com.pl

Więcej postów