Ambasador Niemiec: polska odpowiedź jest trudna do zrozumienia

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ocenił tę propozycję jako „trudną do zrozumienia”. Wyjaśnił również, dlaczego system ten nie może trafić do Ukrainy.

Thomas Bagger, ambasador Niemiec w Polsce, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” powiedział, że przekazanie baterii Patriot Niemcy przedstawiły „w dobrej wierzę, jako zaangażowany sojusznik Polski”. — Zrobiliśmy tak dlatego, że polskie bezpieczeństwo jest zagrożone, a my chcemy pomóc. Baterii Patriot jest jednak niewiele. Są przez to niezwykle cenne — ocenił.

Polski rząd zaproponował jednak, aby system ten rozmieścić na terytorium Ukrainy. Ambasador określił ją jako „trudną do zrozumienia”. — Polski rząd doskonale zna różnicę między terytorium należącym do NATO i takim, które do sojuszu nie należy. A te Patrioty wchodzą w skład potencjału obronnego NATO. Wykorzystanie ich poza tym obszarem zwyczajnie nie jest teraz realistyczne — wyjaśnia niemiecki dyplomata.

— Po incydencie w Przewodowie rząd w Berlinie uznał, że to jest dobry moment na przedstawienie oferty naszej solidarności i wsparcia dla Polski, bo choć był to prawdopodobnie wypadek, to taki, który spowodował ofiary po polskiej stronie. Uznaliśmy więc, że wzmocnienie polskiej ochrony jest potrzebne. Polski rząd doskonale zaś wie, jak cenne są Patrioty: sam zabiega o ich możliwe szybkie dostarczenie przez Amerykanów — owiedział Bagger.

Dyplomata dodał również, że jak dotąd Niemcy nie otrzymali odpowiedzi na propozycję, aby niemiecki myśliwce Eurofighter brały udział w ochronie polskiego nieba.

Minister obrony odrzuca polską propozycję wysłania Patriotów na Ukrainę

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła w czwartek, że oferowane Polsce zestawy obrony przeciwlotniczej Patriot przeznaczone są do użytku na terytorium NATO. Sprzeciwiła się tym samym polskiej propozycji wysłania tego systemu na Ukrainę.

– Te Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO – powiedziała Lambrecht.

– Jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami – dodała.

System Patriot

System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Do końca 2022 roku na wyposażenie Wojska Polskiego mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.

Niemcy miały 36 baterii Patriot, gdy były państwem frontowym NATO podczas zimnej wojny. Obecnie siły niemieckie posiadają 12 baterii, z których dwie są rozmieszczone na Słowacji.

Więcej postów

polub nas!