Niemcy zbudowali pierwszy terminal lng. Budowa zajęła niecałe 200 dni

Niezależny Dziennik Polityczny

W Niemczech ukończono budowę pierwszego terminalu LNG. Pozwoli na odbiór skroplonego gazu ziemnego. Financial Times zwraca uwagę, że budowa trwała niecałe 200 dni.

Niemcy zakończyły budowę swojego pierwszego terminalu LNG, co jest kamieniem milowym w ich wysiłkach na rzecz energetycznego uniezależnienia się od Rosji – podał Financial Times we wtorek. Terminal znajduje się w Wilhelmshaven nad Morzem Północnym. jego budowa zajęła niecałe 200 dni.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck zwrócił uwagę, że budowa terminala w Wilhelmshaven zajęła zaledwie 200 dni. „To duże osiągnięcie dla kraju, w którym projekty budowlane mogą ciągnąć się latami” – zauważył. W Wilhelmshaven ma powstać także drugi terminal.

„Niemcy mogą szybko i z wielką determinacją realizować projekty infrastrukturalne, gdy rządy federalne i regionalne wraz z uczestnikami projektu działają razem” – powiedział.

Otwarcie terminalu nad Morzem Północnym złagodzi obawy, że największa gospodarka Europy może tej zimy stanąć w obliczu racjonowania gazu – pisze „FT”.

Niemy chcą, by na koniec 2023 roku do sieci przesyłowej podłączonych zostało siedem terminali LNG. Mają działać nie tylko w Wilhelmshaven, lecz także m.in. w Stade i Brunsbuettel.

Plany zakładają także modernizację infrastruktury pod kątem przetwarzania pochodnych wodoru, takich jak amoniak, które można wytwarzać z odnawialnych źródeł energii.

kresy.pl

Więcej postów