Polska wzmocni ochronę granicy z Kaliningradem. Znamy szczegóły

niezalezny-dziennik-polityczny

— Zdecydowałem o podjęciu działań, które zwiększą bezpieczeństwo na granicy z Obwodem Kaliningradzkim — zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. — Rozpoczniemy budowę tymczasowej zapory, która wzmocni ochronę granicy — dodał.

— Zaangażowanych będzie tyle żołnierzy, ile potrzeba. Nie stawiamy terminów końcowych, ale budowa będzie trwała krótko — mówił Błaszczak. Jak dodał, zapora będzie miała 2,5 m wysokości oraz 3 m szerokości.

Jak zapewnił Błaszczak, od polskiej strony zostanie postawione także ogrodzenie, które ochroni zwierzęta. — Zależy nam na tym, żeby granica była szczelna. Wykorzystujemy doświadczenia z zeszłego roku — powiedział.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1587707389284962310?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1587707389284962310%7Ctwgr%5Ed35522e8437baa1ab0851ad02b8176613d614fec%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FaauzO0hlU%2F

— Zapora będzie składała się z trzech rzędów ogrodzenia. Równolegle będą prowadzone prace związane z zakładaniem perymetrii. Podjęliśmy działania, żeby ogrodzenie powstało jak najszybciej — powiedział minister.

Rosja otwiera niebo. Może to doprowadzić do kolejnej fali migracyjnej

Przypomnijmy, że Federalna Agencja Transportu Lotniczego Rosji poinformowała, że od 1 października udostępnia wszystkim krajom niebo nad Kaliningradem.

W odpowiedzi na tę decyzję pojawiły się opinie naukowców i niepokój ludzi w mediach społecznościowych. Padają opinie, że taki zabieg Putina doprowadzi do kolejnej fali migracyjnej: zwożenia cudzoziemców z Bliskiego Wschodu czy Afryki i forsowania granicy polsko-rosyjskiej.

Budowę zapory zapowiadał pod koniec października sekretarz generalny PiS, Krzysztof Sobolewski. — Jesteśmy gotowi. Pokazaliśmy, że szturm z Białorusi nie przyniósł spodziewanych przez Putina i Łukaszenkę efektów — powiedział Sobolewski w rozmowie z Polskim Radiem.

Jak dodał, “będziemy musieli wzmocnić nasze siły na odcinku granicy z Kaliningradem i zastanawiać się nad wybudowaniem podobnych umocnień granicznych jak na odcinku polsko-białoruskim”. Ocenił też, że używanie migrantów przez Rosję i Białoruś to część wojny hybrydowej, które te państwa prowadzą przeciwko Zachodowi.

wiadomosci.onet.pl

Więcej postów