HIMARS będzie strzelał dwa razy dalej. Jest jeden problem i dotyczy Polski

Lockheed Martin przeprowadził udane testy nowej amunicji dla systemów HIMARS. Pociski ER GMLRS będą miały blisko dwa razy większy zasięg niż dotychczasowa amunicja do wyrzutni. Tymczasem okazuje się, że z zapowiadanych przez ministra obrony 500 systemów HIMARS, do Polski trafi mniej niż połowa. Resztę dokupimy w Korei Południowej.

Testy odbyły się na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk w USA. Tym razem ER GMLRS został wystrzelony z HIMARS (a nie platformy testowej) i trafił w cel z odległości 59 km. Był to test krótkiego zasięgu, którego celem było kontrolowanie toru lotu, zasięgu, celności, skutków wybuchu głowicy oraz integracji z HIMARS.

W trakcie testu pocisk przeszedł pełną procedurę, to znaczy został pobrany z magazynu, przetransportowany, wprowadzono do niego koordynaty celu.

Symulowano nawet efekty (drgania, wstrząsy) jakie ER GMLRS napotka w terenie między fabryką, a startem przez cały okres eksploatacji systemu. Sprawdzano w tym czasie również trwałość pojemnika na pocisk.

W jednym ze wstępnych testów w maju 2021 r. pocisk osiągnął zasięg 135 km. Zgodnie z założeniami ER GMLRS powinien trafiać w cele w odległości do 150 km. Przypomnijmy, że nowoczesne pociski GMLRS M30A1 trafiają w cele na odległość do 84 km.

Producent zapewnia, że zwiększenie zasięgu nie ma wpływu na precyzję.

Lockheed Martin wyprodukował do tej pory ponad 60 tys. pocisków GMLRS i ma kontrakt na produkcję ponad 9000 kolejnych rakiet GMLRS dla armii amerykańskiej i klientów międzynarodowych. Systemy są produkowane w Precision Fires w Camden w stanie Arkansas.

Przypomnijmy, że oprócz ER GMLRS firma Lockheed Martin prowadzi testy pocisków PrSM zdolnych do rażenia celów na odległość do 500 km. Pierwsze PrSM wejdą do armii w 2023 roku i docelowo zastąpią pociski ATACMS o zasięgu 300 km. Zarówno ATACMS jak i PrSM odpalane są z HIMARS.

Mniej HIMARS w Wojsku Polskim

Tymczasem Gazeta Prawna podaje, że Wojsko Polskie nie otrzyma zapowiadanych wcześniej 500 systemów HIMARS. Ma być za to sprzęt z Korei.

Zwiększamy zdolności wojsk rakietowych i artylerii! Podpisałem zapytanie ofertowe dot. pozyskania około 500 wyrzutni M142 HIMARS na potrzeby ponad 80 baterii systemu Homar. Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką

– informował pod koniec maja minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Teraz, gazeta informuje, że wyrzutni HIMASR ma być w Wojsku Polskim około 200. Trwają natomiast intensywne spotkania z przedstawicielami Korei, dotyczące kupna systemu K239 Chunmoo, który jest koreańskim odpowiednikiem HIMARS.

Jak podaje Gazeta Prawna, w tym wypadku negocjowana jest również kooperacja przemysłowa, która zakłada, że część z prawie 300 wyrzutni K239 Chunmoo miałaby być wyprodukowana w Polsce na podwoziach Jelcza.

 

Umowa na zakup systemów K239 Chunmoo ma zostać podpisana w najbliższych tygodniach, a pierwsze dostawy planowane są już w przyszłym roku.

Serwis podkreśla, że istotnym wyznacznikiem będzie tu data wyborów parlamentarnych planowanych na jesień. Według tego planu dostawy systemów K239 Chunmoo miałyby się zakończyć ok. 2027 r.

HIMARS dla Polski

Znacznie wcześniej, bo w lutym 2019 r., Polska podpisała umowę na zakup 20 wyrzutni HIMARS razem z amunicją. Te systemy powinny trafić do nas w 2023 r.

Polskie systemy HIMARS utworzą dywizjon, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwie wyrzutnie do szkolenia M-142 HIMARS, Pojazdy kupiliśmy z zapasem amunicji rakietowej – 270 pocisków GMLRS, 30 pocisków balistycznych ATACMS oraz rakiety szkolne LCRR.

Dostarczone zostaną także pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne. Pierwszy dywizjon polskiego systemu będzie w swojej konfiguracji maksymalnie zbliżony do jednostek armii USA.

System M142 HIMARS

M142 HIMARS – High Mobility Artillery Rocket System (pol. system artylerii rakietowej wysokiej mobilności) to lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet produkcji Lockheed Martin, opracowana pod koniec lat 90 XX wieku dla armii Stanów Zjednoczonych, zamontowana na ciężarówce Oshkosh M1140.

System HIMARS wykorzystuje amunicję rakietową precyzyjnego rażenia, naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej.

MGM-140 ATACMS to zaliczany do broni precyzyjnego rażenia amerykański mobilny, taktyczny system rakietowy ziemia-ziemia, opierający się na napędzanych paliwem stałym pociskach balistycznych bardzo krótkiego zasięgu. Głowica bojowa pocisku waży 560 kg. Prędkość pocisku to 3 Ma. Rakieta ma średnicę 610 mm. HIMARS może przewozić wyrzutnię jednego takiego pocisku.

GMLRS to precyzyjna amunicja rakietowa 227 mm. Minimalna odległość do celu to 15 km, a maksymalna to 84 km. Masa głowicy to 91 kg. Prędkość na końcowym odcinku lotu to 2,5 Ma. HIMARS może przewozić wyrzutnię sześciu takich pocisków.

 

Więcej postów