14. emerytura. Kiedy wypłata świadczenia? ZUS przypomina

Wypłata 14. emerytury rozpocznie się 25 sierpnia. Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

– Wypłata czternastej emerytury w bieżącym roku została zagwarantowana ustawowo. Środki są zabezpieczone i wypłaty na pewno trafią do osób uprawnionych w wyznaczonym terminie – przekazała 2 sierpnia prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W 2022 r. 14. emerytura trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln świadczeniobiorców z ZUS. Uprawnionymi do pobrania tzw. czternastki są też osoby otrzymujące renty socjalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i rodzicielskie świadczenia uzupełniające.

– Co ważne, prawo do świadczenia podstawowego, takiego jak emerytura czy renta, będzie badane na 24 sierpnia, czyli na dzień poprzedzający pierwsze wypłaty – podkreśla prof. Uścińska.

Czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1338,44 zł. Świadczenie to jest zwolnione z podatku dochodowego, ale pobrana zostanie z niego składka zdrowotna. Oznacza to, że świadczeniobiorcy otrzymają maksymalnie 1217,98 zł na rękę.

Całą czternastkę otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Ci, którzy otrzymują emeryturę lub rentę między 2900 zł a 4188,44 zł, dostaną kwotę zmniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wartość 14. emerytury to 50 zł. Niższe świadczenia nie będą wypłacane.

Terminy wypłaty tego świadczenia przez ZUS przypadną w dniach 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. W systemie mundurowym oraz w przypadku osób pobierających zasiłki i świadczenia przedemerytalne z ZUS wypłata nastąpi we wrześniu. Osoby, które otrzymują świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc, otrzymają czternastkę w październiku.

Źródło: ZUS

 Dziękujemy, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

ONET.PL

Więcej postów