USA zwiększy obecność wojskową w Polsce. W tych miejscach stacjonują amerykańscy żołnierze

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie, w naszym kraju powstać ma również stała kwatera główna V Korpusu Armii USA. Sprawdziliśmy, gdzie w Polsce stacjonują aktualnie amerykańscy żołnierze.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie  utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce  .

—  Potwierdzimy jedność i determinację naszego Sojuszu, by bronić każdego centymetra terytorium NATO  . Artykuł 5. Traktatu Północnoatlantyckiego jest nienaruszalny. Poważnie traktujemy to, co tam jest zapisane: atak na jednego to atak na wszystkich (członków NATO — red.) — zadeklarował prezydent USA.

Sprawdziliśmy, gdzie stacjonują aktualnie  amerykańscy żołnierze w Polsce  . W  Poznaniu  znajduje się Wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA.

„Głównym zadaniem Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO” — czytamy na stronie polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.

  Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:  

Od 2019 r. w Poznaniu funkcjonuje również Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA.

Dowództwo Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT, ang. Armored Brigade Combat Team) znajduje się w  Żaganiu , a Komponenty Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w  Skwierzynie ,  Świętoszowie ,  Bolesławcu  i  Toruniu .

ABCT przybyły do Polski w 2017 r. Wojska te, „choć rozmieszczone głównie w zachodniej Polsce, ćwiczą i szkolą się na terenie całej Polski oraz działają w całym regionie, w pozostałych państwach wschodniej flanki NATO” — czytamy na stronie MON.

Brygada Lotnictwa Bojowego, czyli CAB (ang. Combat Aviation Brigade), również trafiła do Polski w 2017 r. Stacjonuje ona w  Powidzu . Znajduje się tutaj również Batalion Wsparcia Bojowego (CSSB – ang. Combat Sustainment Support Battalion).

W  Łasku  znajduje się  Komponent Lotniczy wojsk USA  . „Piloci tego komponentu prowadzą szkolenia, utrzymują gotowość bojową i umacniają zdolności operacyjnego działania ze swymi polskimi odpowiednikami” — informuje MON.

  Na poniższej infografice zobaczyć można miejsca obecności wojsk USA w Polsce:  

W  Mirosławcu  zaś stacjonuje Komponent bezzałogowych statków powietrznych MQ-9. Obecność bezzałogowców to efekt operacji rozpoczętej przez USA w odpowiedzi na rosyjską agresję wobec Ukrainy.

W Polsce znajduje się również baza amerykańskiej obrony przeciwrakietowej. Mieści się ona w  Redzikowie . Jej budowa została rozpoczęta w maju 2016 r. W  Bemowie Piskim  znajduje się zaś baza Batalionowej Grupy Bojowej eFP.

Żołnierze ze Stanów Zjednoczonych znajdują się również w  Rzeszowie i Mielcu.  Wcześniej okresowo baza funkcjonowała pod Zamościem i Przemyślem. 82. Dywizja Powietrznodesantowa zakończyła swoją działalność na Podkarpaciu, a jej miejsce na wschodniej flance NATO oficjalnie zajęła 101. Dywizja Powietrznodesantowa z Kentucky, której wsparciem będą żołnierze z 1. Dywizji Kawalerii z Teksasu.

 Źródło: MON 

 Dziękujemy, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

ONET.PL

Więcej postów