Za 27-latkiem zostały wszczęte poszukiwania i jego zatrzymanie było kwestią czasu

dziennik polityczny 1
Policjanci ze Świecia w woj. kujawsko-pomorskim zatrzymali 27-letniego mężczyznę, który w 2019 r. dokonał zuchwałej kradzieży w gdańskiej Galerii Bałtyckiej. Jego łupem padł wówczas wart 144 tys. zł zegarek marki Rolex.

W grudniu 2019 r. w Galerii Bałtyckiej doszło do spektakularnej kradzieży ekskluzywnego zegarka z jednego ze sklepów jubilerskich. Sprawca poprosił sprzedawcę o zaprezentowanie kilku modeli zegarków, oglądał je, zakładał na rękę, po czym wybiegł ze sklepu z najdroższym – Rolexem wartym 144 tys. zł.

Kradzież jak z filmu

Wizerunek złodzieja zarejestrowały kamery monitoringu, jednak ustalenie jego tożsamości nie było łatwe. Podczas kradzieży miał bowiem założone okulary oraz kaszkiet.

– Policjanci od początku podejrzewali, że to element kamuflażu, który zastosował sprawca podczas kradzieży. Styl ubioru miał zmylić trop. Kryminalni podczas pracy nad tą sprawą przeanalizowali wiele zdobytych informacji, sprawdzili także te napływające z całego kraju. Do tego zdarzenia wytypowali kilka osób spoza Gdańska i musieli je sprawdzić. Na pewnym etapie postępowania policjanci powołali też biegłego sądowego z zakresu antropologii. Kiedy ostatecznie trop zaprowadził policjantów do Świecia i byli przekonani, że sprawca wkrótce wpadnie im w ręce, okazało się, że mężczyzna wyjechał za granicę. Najprawdopodobniej wiedział już, że szukają go policjanci i zaczął się ukrywać. Za 27-latkiem zostały wszczęte poszukiwania i jego zatrzymanie było kwestią czasu – relacjonuje asp. szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Złodzieja ostatecznie udało się zatrzymać w minioną środę we wspomnianym Świeciu. Stało się to podczas rutynowej kontroli drogowej. Dodatkowo podczas jej przeprowadzania policjanci znaleźli przy 27-latku marihuanę.

– Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu i usłyszał zarzut posiadania narkotyków. Dalej zajęli się nim gdańscy policjanci oraz prokurator. Na podstawie zgromadzonych dowodów sprawca usłyszał kolejny zarzut. Tym razem kradzieży w warunkach powrotu do przestępstwa. Wczoraj sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec sprawcy tymczasowy areszt – dodaje asp. Chrzanowski.

Za kradzież mężczyźnie grozi kara 5 lat więzienia. W przypadku “recydywy” sąd może zwiększyć karę o połowę. Za posiadanie narkotyków grozi kara do 3 lat więzienia.

wyborcza.pl