Pierwsze Cougary trafiły do Polski

dziennik polityczny

20 czerwca minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski trafiły pierwsze z 300 opancerzonych samochodów klasy MRAP Force Protection Inc. Cougar 4×4 przejęte poprzez procedurę EDA od rządu Stanów Zjednoczonych.

Zgodnie z komunikatem Mariusza Błaszczaka, który został upubliczniony w mediach społecznościowych, pojazdy już wkrótce trafią do jednostek wojskowych rozlokowanych na wschodzie Polski. Jak wskazał 7 czerwca ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, wybrane przez MON pojazdy charakteryzują się niewielkim (wynoszącym około 200 km) przebiegiem. Przypomnijmy, umowa w sprawie przejęcia 300 samochodów Force Protection Inc. Cougar 4×4 została podpisana w grudniu 2021 roku. Pojazdy, pochodzące z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, zostały przejęte za darmo, a Polska zapłaciła jedynie za ich rozkonserwowanie, transport do kraju oraz szkolenie personelu kwotę 27,5 mln USD.

Nie można wykluczyć, że tak duża liczba pojazdów pozwoli na wycofanie i zastąpienie całej floty opancerzonych samochodów BDRM-2.

Przejęte przez Wojsko Polskie pojazdy Cougar 4×4 będą kolejnymi wozami kategorii MRAP. W 2014 roku rząd Stanów Zjednoczonych (także poprzez procedurę EDA) przekazał Polsce 45 wozów Oshkosh M-ATV, które trafiły do jednostek Wojsk Specjalnych.

zbiam.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!