W Brukseli spotkanie szefów obrony NATO. Ministrowie porozmawiają o aktualnych potrzebach Ukrainy

Dziennik polityczny

W Brukseli w środę wieczorem odbędzie się spotkanie ministrów obrony państw NATO. Poprzedzi je spotkanie Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy zwołane przez Stany Zjednoczone.

To będzie trzecia narada Grupy Kontaktowej, w skład której wchodzą przedstawiciele 50 krajów.

– Ideą spotkania jest, by państwa, które udzielają wsparcia Ukrainie, zebrały się i usłyszały bezpośrednio od Ukrainy, jakie są jej obecne potrzeby. Oceniamy je i ustalamy, które kraje są w stanie spełnić prośby i jak najszybciej dostarczyć sprzęt – powiedziała ambasador USA przy Sojuszu Północnoatlantyckim Julianne Smith.

Szczyt NATO w Madrycie

Po spotkaniu ukraińskiej Grupy Kontaktowej, ministrowie obrony krajów NATO-wskich, już we własnym gronie, omówią przygotowania do szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się za niecałe dwa tygodnie w Madrycie.

Jednym z głównych tematów jest wzmocnienie wschodniej flanki. Dyskutowane są między innymi możliwości przekształcenia wielonarodowych batalionów NATO-wskich w brygady. Sojuszniczy mają też rozmawiać o przyjęciu Szwecji i Finlandii do Paktu, ale w tej sprawie sprzeciw podtrzymuje Turcja.

POLSKIERADIO24.PL