Podwyżki cen dotknęły jednej z głównych rozrywek Polaków

dziennik polityczny 1

Wzrost cen nie ominął także grilla. Żywność na ruszt jest 18 proc. droższa, a węgiel zdrożał aż o ponad 50 proc.

Z badania UCE Research, które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, wynika, że produkty niespożywcze do grillowania są ponad 29 proc. droższe niż przed rokiem. Polacy najczęściej kupują różnego rodzaju mięsa, wybiera je ponad 80 proc. badanych. – Kulturowo Polacy spożywają dużo mięsa, bo jest to kojarzone z dobrobytem. W dzisiejszych czasach zmienia się ta tendencja, nabywcy częściowo przechodzą na produkty wegańskie lub próbują nowości – mówi Marcin Lenkiewicz z Grupy BLIX, współautora badania.

Po ryby sięga 12,3 proc., zaś roślinne alternatywy wybiera ok. 7 proc. badanych. 36,6 proc. na produkty spożywcze związane z grillem wydaje jednorazowo średnio do 100 zł, zaś 30,8 proc. badanych 100–150 zł. – Grillowanie jest powszechne i nie wiąże się ze znacząco wyższym wydatkiem na zakupy. Jest on porównywalny z obiadem przygotowywanym w domu – mówi Krzysztof Łuczak z Grupy BLIX. – Grillowanie to poza posiłkiem również sposób na atrakcyjne spędzenie czasu z rodziną, stąd jest takie popularne i powszechne w Polsce, szczególnie podczas weekendów i dni wolnych – dodaje.
Ceny poszły oczywiście mocno w górę. Dla żywności to 18 proc. Analizując kategorie, widać, że o 22,6 proc. zdrożało mięso i wędliny, a warzywa niemal 20 proc. Dużo mocniej poszły w górę ceny produktów niespożywczych – węgiel drzewny jest droższy o 53,7 proc. – Jesteśmy świadkami galopująco rosnącej inflacji, więc mogliśmy się spodziewać, że zdecydowana większość produktów podrożeje. Na szczęście są też artykuły, których wyższa marża toleruje jeszcze znaczący skok kosztów produkcji i logistyki – mówi Julita Pryzmont, dyrektor ds. rozwoju Hiper-Com Poland.

W efekcie większość Polaków grillowe zakupy robi w dyskontach oraz szuka promocji. Dla producentów to dobry czas. – W tym okresie odnotowujemy znaczące zwyżki sprzedaży wyrobów mięsnych przeznaczonych do przyrządzenia na ruszcie. Wymaga to od nas podjęcia odpowiednich przygotowań już kilka miesięcy wcześniej, tak by nie zabrakło surowca, ale też przypraw czy marynat – mówi Maciej Częścik, wiceprezes firmy Sokołów. – Wyzwaniem jest wzrost cen surowców (mięsa, przypraw) oraz transportu, co przekłada się na ceny wyrobów na półkach sklepowych – dodaje.

Sieci odpowiadają promocjami. – Zaobserwowaliśmy ponad 20-proc. wzrost zainteresowania nowościami w ofercie grillowej – mówi Paweł Szelerski, dyrektor kategorii w sieci Biedronka. W 2021 i 2022 r. największym zainteresowaniem cieszyła się kiełbasa śląska marki własnej Kraina Wędlin. – Od początku roku do tej pory sprzedano prawie 1,9 tys. ton. Różnica sprzedaży w ofercie grillowej na postawie danych z 2021 i 2022 r. to niemal 7 proc. – dodaje Szelerski.

– Obecna sytuacja gospodarcza i inflacja sprawiają, że 57 proc. ankietowanych planuje utrzymanie wydatków na sezon grillowy na tym samym poziomie, a 28 proc. ich ograniczenie w porównaniu z 2021 r. – podaje biuro prasowe Carrefoura.

rp.pl

Więcej postów