Polacy nie chcą tej dopłaty od państwa. Zaskakujące wyniki sondażu

Wydawałoby się, że w dobie kryzysu i galopującej inflacji Polacy łakną każdej nawet drobnej pomocy od państwa. Okazuje się jednak, że nie zawsze. Sondaż IBRiS dla “Rzeczpospolitej” pokazał, że niemal dwie trzecie badanych popiera likwidację przez rząd świadczenia 40 zł dziennie dla osób, które przyjęły Ukraińców.

Gazeta przypomina, że od 1 lipca rząd przestanie wypłacać specjalną gratyfikację dla tych, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy. Dotąd otrzymywali po 40 zł dziennie na każdą osobę, której zapewnili wyżywienie i nocleg.

W sondażu IBRiS większość ankietowanych ocenia decyzję rządu pozytywnie. Łącznie 63,4 proc. z nich twierdzi, że to “zdecydowanie dobrze” lub “raczej dobrze”. Przeciwnie uważa niespełna co trzeci, a zdecydowanie krytycznych głosów jest zaledwie 11,6 proc.

“Rzeczpospolita” wskazuje, że większe poparcie dla likwidacji świadczenia wyrażają zwolennicy Zjednoczonej Prawicy niż opozycji,  częściej kobiety niż mężczyźni.  Najwięcej “za” jest wśród seniorów, najmniej wśród młodych.

Pełne, bo 100-procentowe poparcie dla likwidacji “40 zł” wyrażają mieszkańcy woj. świętokrzyskiego. Nikt z mieszkających tu ankietowanych nie skrytykował decyzji rządu.

Zdecydowanie akceptują ją również osoby z woj. podlaskiego (86 proc.), łódzkiego czy podkarpackiego. Z kolei na Śląsku czy Opolszczyźnie jest to już tylko niewiele ponad 40 proc.

Sondaż IBRiS dla “Rzeczpospolitej” przeprowadzono w dniach 3-4 czerwca br., metodą CATI na 1000-osobowej grupie respondentów.

 Dziękujemy, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści.

ONET.PL