Od września 2021 r. zakaz przebywania przy granicy. Kiedy zostanie zniesiony?

dziennik polityczny 2

„Mam swoje zdanie na ten temat, ale musimy przeanalizować wszystkie ‘za’ i ‘przeciw'”- ocenił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik odnosząc się do możliwości zniesienia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim.

Dlatego nie chciałbym w żaden sposób jeszcze teraz tego rozstrzygać – powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik odnosząc się do możliwości zniesienia czasowego zakazu przebywania na wyznaczonym terenie przy granicy polsko-białoruskiej po wybudowaniu zapory granicznej. Zgodnie z harmonogramem zapora fizyczna ma zostać ukończona do 30 czerwca tego roku.

Rzeczywiście zapora powinna być ukończona w terminie. Jeżeli będą jakieś przesunięcia, to będą one drobne, na niedużych odcinkach, ale generalnie umowa zostanie wykonana przez wykonawców – powiedział wiceszef MSWiA.

Wąsik podkreślił, że decyzję w sprawie zniesienia bądź utrzymania zakazu przebywania podejmie minister spraw wewnętrznych i administracji po przeanalizowaniu wszystkich faktów. Myślę, że decyzja będzie w niedługim czasie zakomunikowana – zaznaczył.

Pytany o to, czy zapora spełnia już swoją funkcję, zaznaczył, że widać to już po dużym zmniejszeniu parcia na granicę. W szczególności tam, gdzie ta zapora jest już w 100 proc. gotowa, tam w zasadzie nie mamy do czynienia z nielegalną migracją, a przypomnę, że jeszcze dwa, trzy miesiące po budowie zapory oddamy całą perymetrię, czyli elektroniczne zabezpieczenie granicy: czujniki ruchu powiązane z kamerami ruchu, z termowizją, całą elektronikę, cały system, który będzie wspierał działanie straży granicznej. Także wydaje się, że to już odgrywa swoją rolę – ocenił.

Budowa bariery, która stanie na 186 kilometrach granicy Polski z Białorusią, ruszyła 25 stycznia. Do tej pory wykonano ponad 130 kilometrów zapory fizycznej. Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała wczoraj, że odbiory pierwszych odcinków już się rozpoczęły.

Rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje do 30 czerwca 2022 r. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu wskazano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

rmf24.pl