Drożyzna a wakacje. Prawie 40 proc. z nas zmienia swoje plany [SONDAŻ]

Z sondażu United Surveys wynika, że aż 39 proc. respondentów zmienia swoje wakacyjne plany ze względu na drożyznę. Część Polaków w ogóle rezygnuje z wyjazdu, inni skracają urlop lub zmieniają kierunek podróży.

Badani w sondażu United Surveys odpowiedzieli na pytanie: “Czy w związku ze wzrostem cen zmienił/a Pan/Pani swoje plany wakacyjne?”. 57,5 proc. respondentów odpowiedziało, że nie, a39 proc., że tak. 21,9 proc. ankietowanych rezygnuje z wyjazdu, a 7,5 proc. skraca podróż. 6,1 proc. odpowiedziało, że zmienia kierunek podróży i zamiast za granicą spędzi letni urlop w kraju. Odwrotne rozwiązanie wybrało 3,5 proc. badanych — to osoby, które zamiast spędzić wakacje w kraju, pojadą za granicę.

Badani odpowiedzieli także na pytanie o to, jak ich zdaniem wzrosną ceny paliwa w ciągu najbliższego miesiąca.23,2 proc. zakłada, że zalitr benzyny Pb95 zapłacimy w lipcu 8 zł, 22,6 proc. uważa, że będziemy płacić 9 zł za litr, a 22,1 proc. – że będzie to już 10 zł za litr. Blisko 9 proc. badanych uważa, że będzie jeszcze drożej.

Eksperci uważają, że prognozowanie cen paliw jest obecnie trudne, a to ze względu na wiele zmiennych. Kluczowe może być m.in. to, jak zareaguje Rosja na kolejne sankcje. Na ceny na stacjach będzie miała wpływ także decyzja rządu, który  zdecydował się na wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych obniżających m.in. stawkę podatku VAT na paliwa z 23 na 8 proc.   Istotne będą także decyzje państw grupy OPEC , które kilka dni temu zapowiedziały zwiększenie wydobycia ropy w najbliższych dwóch miesiącach.

ONET.PL

Więcej postów