Wielka Brytania. Platynowy jubileusz. 70 lat panowania Elżbiety II

Dziennik polityczny

W Wielkiej Brytanii ruszają czterodniowe obchody platynowego jubileuszu 70 lat panowania królowej Elżbiety II. O etykiecie i zachowaniu w obecności monarchini z Londynu opowiada Agnieszka Laskowska. Elżbieta II to najdłużej zasiadająca na tronie władczyni.
– Nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy w spotkaniu z królową Elżbietą II tracą rezon – wskazała Agnieszka Laskowska z Polsat News. Dodała, że rzadko kiedy można spotkać w prawdziwym życiu monarchę. – Tutaj zaś w muzeum możemy przyjrzeć się jej z bliska – przekazała dziennikarka.

– Z okazji 70 lecia panowania Elżbiety II jesteśmy w Madame Tussauds, w muzeum figur woskowych – poinformowała Agnieszka Laskowska. Powiedziała, że obchodzony platynowy jubileusz będzie trwał 4 dni. – Tutaj zaś mamy całą rodzinę królewską. W muzeum znajduje się figura woskowa księcia Karola, następcy tronu. Jest również figury Katherine i William. Znajdują się tu także podobizny Harrego z Meghan, których figury dołączyły tutaj właśnie z okazji jubileuszu – opowiedziała dziennikarka.

Etykieta dworska zabrania pierwszym witać się z królową

Agnieszka Laskowska omówiła etykietę i sposób zachowania w obecności przedstawicieli rodziny królewskiej. – W prawdziwym życiu nie stanęłabym tak blisko prawdziwej królowej Elżbiety II, jak stoję tu, w muzeum – dodała. Poinformowała, że nie mogłaby też stanąć tyłem do rodziny królewskiej. – Zasady panujące na dworze angielskim zakazują pierwszemu podać rękę monarchini, bo to ona zaczyna procedurę przywitania. Przed królową należy także “dygnąć”, czyli wykonać widoczne skłonienie – przekazała dziennikarka.

Elżbieta II jest najstarszym brytyjskim monarchą w historii. Oprócz niej jedynymi, którzy przekroczyli 80. rok życia byli król Jerzy III oraz królowa Wiktoria. Obydwoje zmarli w wieku 81 lat. Jest także pierwszym brytyjskim monarchą obchodzącym 70-lecie panowania.

POLSATNEWS.PL