Zjednoczona opozycja pokonuje PiS [SONDAŻ]

Gdyby istniała zjednoczona opozycja, z pewnością wygrałaby wybory parlamentarne – podaje w czwartek “Super Express”, powołując się na wyniki dwóch najnowszych sondaży.

Pytanie w obu sondażach brzmiało: “Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, korespondencyjnie i stacjonarnie, to na którą partię oddałbyś głos?”.

W pierwszym wariancie pytani mieli do wyboru zjednoczoną opozycję (KO, Lewica, PSL, Porozumienie Jarosława Gowina, Polska 2050 Szymona Hołowni) i pozostałe partie, w tym Zjednoczoną Prawicę. Wygrała zjednoczona opozycja z wynikiem 49,79 proc. poparcia. Zjednoczona Prawica uzyskała w tym sondażu 36,53 proc., a Konfederacja Wolność i Niepodległość 10,22 proc.

W sondażu zaś, w którym ankietowani mieli do wyboru – obok m.in. Zjednoczonej Prawicy – osobno Koalicję Obywatelską, Polskę 2050 Szymona Hołowni czy Lewicę to Zjednoczona Prawica, dostała najwyższe wskazania — 35,28 proc. Natomiast KO uzyskała 25,09 proc., Polska 2050 — 12,35, Lewica — 10,91, Konfederacja WiN — 6,30. Pod progiem wyborczym jest PSL — 4,72, Kukiz ’15 — 2,20, “Mam dość” Marianny Schreiber — 2,07 i Porozumienie Jarosława Gowina — 0,82.

“To oczywiste, że większa liczba wyborców jest zwolennikami sumy ugrupowań opozycyjnych. Dziś Zjednoczona Prawica rządzi w warunkach dominacji systemu D’Hondta, którą określa się mianem nie większości, tylko największej mniejszości – mówi “SE” prof. Kazimierz Kik. “Zjednoczona Prawica przegra, jeśli opozycyjne ugrupowania pójdą razem, ale one nie pójdą razem. Z różnych powodów” — ocenił.

Badanie zrealizowano 24 i 25 maja na próbie 1062 dorosłych osób.

 Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści. 

ONET.PL