Nowy sondaż. Który polityk powinien być kandydatem opozycji na premiera?

Wybory parlamentarne dopiero ww przyszłym roku, ale partie już szykują się do kampanii. W najnowszym sondażu zapytano Polaków, który polityk powinien zostać wspólnym kandydatem opozycji na premiera. Prawie 30 proc. biorących udział w sondażu uważa, że niekwestionowanym liderem jest Donald Tusk. Pozostali politycy nie mają z nim szans.

Donald Tusk powinien być wspólnym kandydatem opozycji na premiera – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla “Rzeczpospolitej”. Na szefa PO wskazało 27,7 proc. respondentów.

Gazeta omawiając wyniki badania w czwartkowym wydaniu zauważa, że przewodniczącego Platformy Obywatelskiej goni wiceprzewodniczący tej partii Rafał Trzaskowski, ale dystans do byłego szefa Rady Europejskiej jest bezpieczny, bo na prezydenta stolicy wskazuje 16,3 proc. respondentów.

Na podium znalazł się jeszcze lider Polski 2050 Szymon Hołownia, którego w roli prezesa Rady Ministrów widzi 11,9 proc. badanych.

Poza podium jest Władysław Kosiniak-Kamysz (10,4 proc.), Radosław Sikorski (7,3 proc.), Adrian Zandberg (6,9 proc.), Robert Biedroń (5,9 proc.), Tomasz Siemoniak (3,8 proc.), Izabela Leszczyna (4,6 proc.), a 5,2 proc. ankietowanych wskazałoby innego kandydata.

Odpowiedzi ankietowanych były spontaniczne – respondenci samodzielnie wskazywali swoich faworytów.

Z sondażu wynika, że największą popularnością cieszą się przedstawiciele PO, ale – jak zauważa gazeta – poparcie dla samego Tuska nie jest bardzo wysokie. Znacząco wyprzedza on konkurentów, ale jego poparcie prawie pokrywa się z poparciem dla Koalicji Obywatelskiej – z opublikowanego we wtorek sondażu wynika, że chciałoby na nią głosować 26,8 proc. badanych.

– Ten sondaż pokazuje, że Donald Tusk ma przed sobą dużą pracę do wykonania, żeby przekonać do siebie wyborców opozycji – analizuje na łamach dziennika prezes IBRiS Marcin Duma.

Źródło: Rzeczpospolita, PAP

Czytaj także:

Tusk ostro bierze się za działaczy! Na początek 1000 spotkań w terenie. Co na to politycy PO?

Polska 2050 szykuje się do wyborów. Czy pójdzie razem z PSL? Politycy są zgodni: Między Szymonem a Władkiem jest chemia

Rzecznik rządu kpi z pomysłu Donalda Tuska. Chodzi o zjednoczenie opozycji

Prawie 30 proc. Polaków uważa, że Donald Tusk powinien być kandydatem na premiera.

Donald Tusk zdobył niemal 30 proc. głosów, ale analitycy uznają, że wynik nie jest wysoki.

Rafała Trzaskowskiego w roli premiera widzi 16,3 proc. respondentów.

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL