“Dzień matki oszukanej przez PiS”. Samotni rodzice pokrzywdzeni przez Polski Ład

"Dzień matki oszukanej przez PiS". Samotni rodzice pokrzywdzeni przez Polski Ład

Oczekujemy przywrócenia możliwości wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi – mówiły na czwartkowej konferencji prasowej posłanki Lewicy, które zorganizowały ją wraz z przedstawicielkami Stowarzyszenia Samotni Rodzice.

Wcześniej Lewica informowała, że chce, by samotny rodzic, rozliczający się z dzieckiem, mógł skorzystać z dwukrotności kwoty wolnej od podatku, tak jak było przed wprowadzeniem Polskiego Ładu.

Uchwalona niedawno przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc., ponownie wprowadza wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z półtorakrotności kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi – wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. w Polskim Ładzie – ulgę w wysokości 1500 zł, która z kolei zastąpiła możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem. Nowelizacją ustawy o PIT zajmie się teraz Senat. Rząd chce, aby weszła ona w życie od 1 lipca.

Monika Falej (Lewica) przypomniała na czwartkowej konferencji prasowej, że tego dnia przypada Dzień Matki, ale w tym roku jest to “dzień matki oszukanej przez PiS”.

“PiS odebrał poczucie bezpieczeństwa matkom i poczucie bezpieczeństwa dzieciom samotnych rodziców” – mówiła Falej. “PiS powiedział, że samotni rodzice to nie rodzina i odebrał możliwość wspólnego rozliczania się z dziećmi przez samotnych rodziców” – dodała.

Przypomniała, że Lewica złożyła do ustaw podatkowych poprawki przywracające możliwość wspólnego rozliczania się samotnych matek z dziećmi. Taką inicjatywę podjął też Senat, przywracając możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców i samotnych ojców – przypomniała.

“Będziemy walczyć skutecznie, by wspólne rozliczanie się rodziców z dziećmi było realnym prawem i by nie była łamana konstytucja z tego powodu” – powiedziała Falej. “Stajemy murem za matkami w dniu matek” – dodała.

W ubiegłym tygodniu Senat podjął inicjatywę ustawodawczą, kierując do Sejmu projekt przywracający prawo dla osób samotnie wychowujących dzieci do wspólnego opodatkowania się z tym dzieckiem.