Sondaż: Kto kandydatem PiS na prezydenta? Jedna z opcji odpowiedzi z ogromną przewagą

Uczestnicy sondażu SW Research dla “Rzeczpospolitej” odpowiedzieli na pytanie o to, “który polityk powinien być kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta w kolejnych wyborach”. Prawie połowa respondentów nie znalazła odpowiedzi na to pytanie.

Najbliższe wybory prezydenckie odbędą się w Polsce w 2025 r. O kolejną kadencję na urzędzie prezydenta nie będzie mógł już się w nich ubiegać prezydent Andrzej Duda, dla którego obecna kadencja jest drugą — a konstytucja nie pozwala sprawować urzędu prezydenckiego przez więcej niż dwie kadencje —  przypomina “Rzeczpospolita”.  

Andrzej Duda jest piątym prezydentem wybranym w III RP w wyborach powszechnych — jego poprzednikami na tym stanowisku byli Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski. W 2020 roku Duda został prezydentem, zdobywając w II turze 51,03 proc. głosów (w liczbach bezwzględnych – 10 mln 440 tys. 648) i wygrywając z kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Rafałem Trzaskowskim.

PiS nie wskazał jeszcze, kto będzie kandydatem tej partii, a prawdopodobnie także całej Zjednoczonej Prawicy, na prezydenta w najbliższych wyborach.

Uczestnikom sondażu “Rzeczpospolita” wskazała sześć nazwisk potencjalnych kandydatów na prezydenta — czołowych polityków PiS. Oprócz tego respondenci mieli możliwość wybrania odpowiedzi “inny kandydat”.

Najwięcej respondentów, bo aż 49,7 proc., wybrało odpowiedź “nie mam zdania”.

Spośród tych, którzy wskazali potencjalnego kandydata na prezydenta najwięcej, 18,8 proc., wybrało opcję “inny polityk” niż ci, których wskazaliśmy w sondażu.

Spośród wymienionych polityków najwięcej wskazań — 12,8 proc. — uzyskał Mateusz Morawiecki, obecny premier.

Za Mateuszem Morawieckim znalazł się Jarosław Kaczyński, zbierając poparcie 5,1 proc. respondentów. Następnie Elżbieta Witek — 4,4 proc., Mariusz Błaszczak — 3,6 proc., Zbigniew Ziobro — 3,5 proc. i Beata Szydło — 2,1 proc.

ONET.PL