PiS zdecydował o zmianach w partii. Będzie rewolucja w strukturach okręgowych

W piątek (20 maja) zebrał się komitet polityczny PiS, który zatwierdził zmiany w strukturze ugrupowania. Wprowadzono podział struktury na 94 okręgi i wprowadzono zakaz łączenia funkcji partyjnych z ministerialnymi dla szefów tych okręgów. – To duży ruch wewnątrz partii i myślę, że przyniesie pewne ożywienie, a także pewną mobilizację w naszych szeregach – powiedział Ryszard Terlecki, szef klubu PiS.

W spotkaniu, które rozpoczęło się po godz. 14.00, udział wzięli m.in. szef PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, a także pozostali wiceprezesi ugrupowania. Narada zakończyła się po 2,5 godzinie.

– Tak, jak było to zapowiadane, pan prezes przedstawił komitetowi politycznemu wniosek o zmianę okręgowych struktur partyjnych, a komitet przychylił się do tej propozycji – powiedział po naradzie Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS. Jak dodał, “do 15 czerwca zostaną powołani nowi pełnomocnicy okręgowi, którzy swoje urzędowanie rozpoczną od 1 lipca”.

– Będą to 94 okręgi dostosowane zakresem terytorialnym do okręgów senackich. Nowymi pełnomocnikami nie będą mogły być osoby pełniące funkcje ministerialne i wiceministerialne oraz członkowie prezydium Sejmu i Senatu – podkreślił Sobolewski. Dodał, że chodzi o 12 osób. Pełnomocników okręgowych (94 osoby) będzie odwoływał i powoływał prezes Jarosław Kaczyński.

Z kolei Radosław Fogiel, rzecznik partii, zapowiedział, że w czerwcu odbędzie się konwencja PiS.

– Będziemy rozmawiać o sprawach wewnętrznych partii, o stojących przed nami wyzwaniach. Ponadto – co nie jest już tajemnicą – o nowej strukturze organizacyjnej – terenowej i regionalnej, tak aby była jeszcze bardziej przygotowana na to co przed nami – mówił przed spotkaniem PAP wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział TVP Info przed spotkanie Komitetu Politycznego, że ma on przyjąć ważne decyzje dla formacji. Jak poinformował, chodzi o zmianę struktury organizacji partii, czyli podział na 100 okręgów, a nie jak dotąd 40.

Jak dodał, zapadną też decyzje, że osoby funkcyjne, a więc ministrowie, wiceministrowie, marszałkowie, wicemarszałkowie nie będą mogli pełnić funkcji partyjnych.

– To jest duży ruch wewnątrz partii i myślę, że przyniesie pewne ożywienie, a także pewną mobilizację w naszych szeregach, która jest niezbędna przed wyborami – ocenił szef klubu PiS. Dopytywany, kiedy te zmiany mogą nastąpić i kiedy będą związane z tym decyzje personalne, Terlecki przyznał, że jest to kwestia 2-3 tygodni.

– Planujemy też konwencję. Przewidujemy rozjechanie się po kraju z naszym programem i z tym będą się zbiegać decyzje personalne dotyczące poszczególnych okręgów – przekazał polityk. Podczas piątkowego posiedzenia najważniejsi politycy PiS mają też dyskutować o aktywnościach partii w najbliższych miesiącach, w tym objeździe po kraju.

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, w niedawnej rozmowie w Programie Trzecim Polskiego Radia poinformował, że ugrupowanie szykuje się albo do konwencji, albo drugiego posiedzenia kongresu partii. – To będzie początkiem dużego objazdu kraju i powrotu do tego, co przyniosło PiS kolejne zwycięstwa wyborcze, czyli spotkań w powiatach, gminach, spotkania z Polakami – powiedział.

Według wstępnych planów objazd miałby się rozpocząć w czerwcu.

Źródło: PAP

 Czytaj także: 

Na Nowogrodzką przyjechał Jacek Sasin.

W obradach kierownictwa bierze też udział Mariusz Błaszczak.

Szef Klubu PiS Ryszard Terlecki przyjechał na Nowogrodzką.

Stanisław Karczewski sam przyjechał na obrady PiS.

Na obradach PiS nie mogło zabraknąć Antoniego Macierewicza, wiceszefa partii.

Marek Kuchciński udaje się na obrady komitetu politycznego pis.

Jacek Sasin przyjechał na spotkanie kierownictwa PiS.

Ryszard Terlecki zdążył spotkać się z dziennikarzami.

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL