Tusk pokazuje sondaż: idźmy do wyborów razem

Donald Tusk przedstawił wyniki badań, które pokazują, że zjednoczona opozycja cieszy się poparciem 50 proc. wyborców. W wariancie, w którym wszystkie opozycyjne partie poszłyby do wyborów razem, rządzące Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na zaledwie 30 proc. poparcia. Lider Platformy Obywatelskiej doczekał się błyskawicznej odpowiedzi rzecznika rządu.

Według Donalda Tuska wyniki sondażu IPSOS dla portalu OKO.press są potwierdzeniem jego wielokrotnie potwierdzanych twierdzeń, że tylko  zjednoczona opozycja ma szansę na pokonanie Prawa i Sprawiedliwości w kolejnych wyborach parlamentarnych. Raz jeszcze zwrócił się do liderów pozostałych ugrupowań opozycyjnych  o wspólny start   w kolejnych wyborach parlamentarnych. Swój apel opublikował na Twitterze.

Dotychczas koncepcja wspólnego startu wszystkich partii opozycyjnych ze wspólnej listy wzbudzała niechęć wśród polityków pozostających w kontrze do Prawa i Sprawiedliwości. Twierdzili, że formuła ta nie sprawdziła się na Węgrzech, gdzie pomimo zjednoczenia, kwietniowe wybory parlamentarne po raz kolejny wygrała rządząca partia Fidesz Viktora Orbana.

Ostatni raz opozycja startowała razem, z wyjątkiem Wiosny Roberta Biedronia, w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Nie udało jej się wtedy pokonać Prawa i Sprawiedliwości.

Do apelu Tuska niespodziewanie odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, żeby zjednoczona opozycja nie zapomniała o doproszeniu w swoje szeregi Konfederacji i przedstawieniu spójnego programu.

ONET.PL