Żona Zełenskiego mówi o Polsce. Zdradziła, co powiedziała jej Agata Duda

„W Ukrainie mówi się: wybieraj nie dom, a sąsiada. W przypadku krajów jest to niestety niemożliwe, ale jakie szczęście ma Ukraina do Polski!” – napisała żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska. Zrelacjonowała swoją zdalną rozmowę z Agatą Kornhauser-Dudą. „Z takimi przyjaciółmi na pewno wygramy!” – pisze pierwsza dama Ukrainy.

Ołena Zełenska rozpoczęła swój wpis od podkreślenia tego, że szczęściem dla jej kraju jest mieć takiego sąsiada jak Polska. „Nie tylko przyjęła najwięcej naszych uchodźców (ponad 3 miliony, to tak jakby przyjechały trzy miasta), ale też przyznała im prawo do opieki medycznej i edukacji” – napisała Zełenska.

Pierwsza dama Ukrainy podkreśliła, że w polskich szkołach jest już ponad 200 tysięcy uczniów ukraińskich.

„O tym wszystkim dyskutowaliśmy z Panią Agatą Kornhauser-Dudą, pierwszą damą Polski, podczas wideorozmowy. Mówi, że jest dumna z rodaków, którzy otworzyli swoje serca i domy dla sióstr i braci z Ukrainy” – pisze Zełenska.

„Z powodu agresji rosyjskiej młodzi i dorośli Ukraińcy, przeżywają prawdziwy horror i aby przezwyciężyć traumę, potrzebne są nam najlepsze światowe praktyki psychologiczne. Zapraszam wszystkie pierwsze damy, by dzieliły się doświadczeniem swoich krajów” – napisała pierwsza dama Ukrainy. Do narodowego programu opieki psychologicznej zaprosiła Agatę Kornhauser-Dudę.

Zaproponowałam także, żeby pierwsza dama Polski, objęła patronatem inicjatywę „Książki bez granic”. „Aby każde ukraińskie dziecko za granicą miało książkę w swoim ojczystym języku” – wyjaśniła.

Dodała, że ukraińscy wydawcy dostarczają wzory, a książki są drukowane poza Ukrainą.

„Tak się cieszę, że się zgodziła! Pani Agata pochodzi z rodziny literackiej i sama jest filologiem, więc pod jej przewodnictwem wszystko wyjdzie najlepiej” – napisała Zełenska.

„Dziękujemy, Polsko! To, co dla nas robisz, to coś więcej niż pomoc. Z takimi przyjaciółmi na pewno wygramy!” – zakończyła swój wpis.

Zaproponowałam także, żeby pierwsza dama Polski, objęła patronatem inicjatywę „Książki bez granic”. „Aby każde ukraińskie dziecko za granicą, miało książkę w swoim ojczystym języku” – wyjaśniła.

„W Ukrainie mówi się: wybieraj nie dom, a sąsiada. W przypadku krajów jest to niestety niemożliwe, ale jak poszczęściło się Ukrainie z Polską!” – napisała żona prezydenta Ukrainy.

Ołena Zełenska rozpoczęła swój wpis od podkreślenia tego, że szczęściem dla jej kraju jest mieć takiego sąsiada jak Polska.

„Dziękujemy, Polsko! To, co dla nas robisz, to coś więcej niż pomoc. Z takimi przyjaciółmi na pewno wygramy!” – zakończyła swój wpis.

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!