Unijna emerytura? Nie tylko dla Tuska! Oto lista polityków na garnuszku Brukseli. Rekordziści dostają podwójne emerytury

Unijna emerytura? Nie tylko dla Tuska! Oto lista polityków na garnuszku Brukseli. Rekordziści dostają podwójne emerytury

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk złożył wniosek o unijna emeryturę. Jako były szef Rady Europejskiej będzie dostawać ponad 24 tysiące złotych miesięcznie. Nie on jeden otrzymuje europejską emeryturę. Jak ustalił Fakt, lista polityków pobierających takie świadczenia jest znacznie dłuższa. Są na niej znani posłowie. Co więcej, bardzo często dostają oni nie jedną, a aż dwie emerytury. Swoje wypłaca im także ZUS.

Donald Tusk, kiedy tylko ukończy 66 lat, będzie mógł pobierać unijną emeryturę – o tym Fakt pisał jako pierwszy. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ. Wyniesie 18,7 proc. ostatniej pensji, jaka pobierał jako przewodniczący RE, to będzie ok. 24 tys. zł miesięcznie. Oprócz tego, kiedy złoży wniosek w ZUS otrzyma jeszcze świadczenie z polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Nie jest jedynym politykiem, który dostawać będzie unijną emeryturę. Okazuje się, że posłowie od prawa do lewa korzystają z takiego przywileju. Kogo dokładnie to dotyczy?

Unijna emerytura. Kto może ją dostać?

Unijna emerytura przysługuje nie tylko unijnym urzędnikom, do których zaliczał się Donald Tusk, ale także byłym europosłom. Wysokość emerytury deputowanych w Parlamencie Europejskim określana jest na podstawie stażu pracy posła. Na najwyższą emeryturę mogą liczyć ci politycy, którzy zasiadają w Parlamencie Europejskim od 2004 roku – tacy posłowie otrzymają emeryturę w wysokości nawet 18 tysięcy złotych. Po ukończeniu 63. roku życia każdy europoseł otrzymuje świadczenie emerytalne w wysokości 3,5 procent wynagrodzenia za każdy przepracowany rok w parlamencie. Świadczenie wypłacane jest już po zakończonej kadencji.

Unijna emerytura. Politycy mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń

Co ważne, taką emeryturę z PE można łączyć z innymi dochodami, czy nawet emeryturą wypłacaną z ZUS. I jak można dowiedzieć się z oświadczeń majątkowych (ostatnie dostępne złożono w 2021 r.), chodzi o tysiące euro ekstra co miesiąc. Oczywiście oprócz pieniędzy otrzymywanych z Sejmu. Mamy listę polityków z takimi emeryturami.

Tadeusz Cymański – obecnie europoseł PiS, wcześniej europarlamentarzysta. Teraz dostaje 18 510 euro rocznie emerytury, czyli ok. 7,2 tys. zł miesięcznie. Plus otrzymuje świadczenie z ZUS – ok. 3,7 tys. zł brutto miesięcznie.

Czesław Hoc – obecnie poseł PiS, był europarlamentarzystą w latach, 2015-2019, Teraz dostaje 12 370 euro emerytury rocznie czyli ok. 4,8 tys. zł miesięcznie. Oprócz tego ma jeszcze emeryturę z ZUS w wysokości ok. 6,4 tys. zł brutto.

Więcej postów