Eko-szaleństwo w Polsce. Bez zielonej naklejki nie wjedziesz do miasta. Nowe przepisy weszły w życie

Eko-szaleństwo w Polsce. Bez zielonej naklejki nie wjedziesz do miasta. Nowe przepisy weszły w życie
Znane w Europie przepisy o wjeździe wyłącznie „ekologicznych” samochodów do centrów miast nadchodzą do Polski. W ramach walki z globalnym ociepleniem i ze zmianami klimatu powstaną specjalne strefy, a za niezastosowanie się do nich będzie groził surowy mandat. Na szybach aut znajdą się zielone naklejki. 4 maja wchodzą w życie nowe przepisy.

Całe zamieszanie to pokłosie nowelizacji ustawy o elektromobilności. Zapisano tam zasady tworzenia tzw. stref czystego transportu w miastach.

„Chodzi m.in. o możliwość ustanawiania stref we wszystkich gminach (niezależnie od liczby mieszkańców). To także wprowadzenie specjalnych oznaczeń dla pojazdów uprawnionych do poruszania się w obrębie stref oraz uelastycznienie przepisów w tym zakresie i pozostawienie większej możliwości ich kształtowania gminom” – wyjaśniono.

Co to oznacza w praktyce? Że bez specjalnej zielonej naklejki na samochodzie wjazd do konkretnych, ustalonych obszarów miast będzie zabroniony pod rygorem mandatu karnego.

Oficjalnie to sposób walki z globalnym ociepleniem czy tam zmianami klimatu, a w praktyce nakłanianie Polaków do wymiany samochodów na znacznie droższe i tzw. bezemisyjne. Nakłanianie poprzez tworzenie preferencyjnego prawa. Wywróci to też do góry nogami cały rynek samochodowy.

Prawo to ma stanowić, że do strefy w mieście będą mogły wjechać auta spełniające określone normy emisji spalin. Normy te mają ustalać samorządy, więc dla każdego miasta mogą być inne.

Łatwo więc przewidzieć, że przepisy wjazdowe do różnych gmin będą się od siebie różnić, a to już może spowodować zamieszanie. W uproszczeniu, pojazd uprawniony do wjazdu do strefy czystego transportu w Warszawie, takiego uprawnienia może nie mieć już w przypadku strefy w Krakowie.

Dla nieprzestrzegających nakazu przewidziano mandat w wysokości do 500 złotych.

Strefy czystego transportu powstaną w tych miastach, których władze dobrowolnie zdecydują się na taki krok. Na razie takich stref w polskich miastach nie ma, ale niektóre samorządy już nad tym pracują, więc to kwestia czasu.

Sposób wydawania naklejek ma określać rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę czystego transportu. Za wydanie nalepki ma być pobierana opłata nie wyższa niż 5 zł. Jej wzór – w tym

 przypadku dla Warszawy – znajduje się poniżej.

Zielona naklejka na samochód - wzór dla Warszawy.

 

Więcej postów