Nowy system rekrutacji kandydatów na oficerów. Stypendium w wysokości połowy uposażenia zasadniczego szeregowego zawodoweg

dziennik polityczny

Stypendium w wysokości połowy uposażenia zasadniczego szeregowego zawodowego będzie mógł otrzymać student cywilny, który jest zainteresowany powołaniem do zawodowej służby wojskowej – pod warunkiem że studiuje na kierunku przydatnym dla sił zbrojnych. Ta kwota wynika z projektu rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie stypendiów dla kandydatów na żołnierzy, które zostało skierowane do uzgodnień.

Takie możliwości stwarza  ustawa  z 11 marca  br. o obronie Ojczyzny, która weszła w życie od 23  kwietnia.  Proponowane rozwiązanie ma na celu gromadzenie rezerw osobowych w specjalnościach, które znajdują się w zainteresowaniu sił zbrojnych,  a nie są objęte programem kształcenia w uczelniach wojskowych.

Wojskowe wymagania

W art. 112 zapisano ustawowe wymagania dotyczące osób zainteresowanych  karierą oficerską.  W tych przepisach  ustalono, że  kandydat składa wniosek  do Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, a warunkiem podpisania umowy stypendialnej jest zobowiązanie do:

  • ukończenia szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przed rozpoczęciem drugiego roku nauki, po którym zostanie przeniesiona do pasywnej rezerwy;
  • nieodpłatnego uczestniczenia w ćwiczeniach wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy, w wymiarze przewidzianym w umowie;
  • uczestniczenia w zajęciach w Szkole Legii Akademickiej;
  • ukończenia kursu oficerskiego i zdania egzaminu na oficera;
  • złożenia wniosku o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej i pozostawanie w tej służbie przez okres określony w umowie nie krótszy niż 5 lat.

Ponadto w ustawie zapisano, że w przypadku niespełnienia warunków określonych w umowie, osoba, która podpisała umowę, zwraca wypłacone stypendium na zasadach określonych w tej umowie.  Szczegóły  zostały  ustalone w przepisach  wykonawczych, których projekt  pod koniec ubiegłego tygodnia  został wysłany  do uzgodnień międzyresortowych.  Projekt określa zasady przyznawania stypendiów, a  jego wysokość  ustalono na 50 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Od 1 stycznia br. jest to 2280 zł bez podatku, bo rzadko  który student  ma więcej niż 26 lat.

Prawie 70 kierunków, w  tym także teologia

O stypendium będą mogły starać się osoby kształcące się na kierunkach wymienionych na liście opracowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort w projekcie rozporzadzenia wytypował prawie 70 fakultetów, z wszystkich uczelni.  Wśród wymienionych kierunków  jest m.in.   rachunkowość, finanse, prawo, bezpieczeństwo narodowe, informatyka, medycyna, ratownictwo medyczne, robotyka, dziennikarstwo, psychologia, matematyka, a także teologia. W przypadku tego ostatniego fakultetu stypendia otrzymają tylko studenci wyższych seminariów duchownych lub Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

 

Zainteresowani przyznaniem pieniędzy będą musieli złożyć wniosek – najpóźniej do 31 sierpnia – do szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR) za pośrednictwem dowolnego wojskowego centrum rekrutacji.

Wniosek powinien zawierać:

  • imię i nazwisko kandydata;
  • dane kontaktowe kandydata obejmujące: adres do korespondencji, numer telefonu, adres poczty elektronicznej;
  • zaświadczenie potwierdzające przyjęcie na uczelnię wyższą lub kierunek studiów,
    o których mowa w załączniku do rozporządzenia;
  • planowany termin ukończenia studiów;
  • krótkie przedstawienie okoliczności sprawy;
  • oświadczenie kandydata o spełnianiu wymogów formalnych do powołania do zawodowej służby wojskowej

Decyzja należy  do ministra obrony

Zaopiniowany przez szefa CWCR  dokument trafi następnie na biurko szefa MON, który podejmie decyzję. W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia ze studentem zostanie zawarta umowa.  Stypendium przyznawane jest na czas trwania studiów wyższych, a wypłata jest  z dołu do 10 dnia każdego miesiąca, w formie bezgotówkowej.

Przepisy szczegółowe zobowiązują kandydata do dostarczania zaświadczeń potwierdzających zaliczenie kolejnych semestrów studiów. W przeciwnym wypadku wypłata stypendium ulega wstrzymaniu. Wysokość stypendium obniża się proporcjonalnie do okresu zwłoki w dostarczeniu zaświadczenia.

Środki nie trafią na konto studenta także w czasie urlopu od zajęć lub innych przerw udzielonych zgodnie z regulaminem studiów oraz  w przypadku odbywania części studiów poza granicami państwa w ramach programów umożliwiających uczestnictwo w wymianach międzynarodowych.

Kandydat  zobowiązany jest  na pozostawanie w tej służbie przez okres nie krótszy niż 5 lat. Ciekawe, ilu studentów cywilnych złoży do 31 sierpnia  br. wniosek o stypendium na powyższych  warunkach.  R.Ch.

portal-mundurowy.pl

Więcej postów