Nawet 130 tys. zakażeń dziennie i 2 mln na kwarantannie

Koronawirus w Polsce. Nowa prognoza naukowców

Według najnowszej prognozy naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego za dwa tygodnie możemy spodziewać się ponad 100 tys. nowych zakażeń dziennie, a także dwóch milionów osób na kwarantannie. Tymczasem sytuacja w szpitalach i przychodniach już jest trudna.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 53 420 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od początku trwającej w Polsce epidemii. Jednak, jak wynika z prognoz naukowców, w najbliższym czasie możemy spodziewać się jeszcze większych liczb.

Jak podaje Uniwersytet Warszawski, w okolicach 10 lutego w Polsce może być potwierdzanych nawet 130 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. – Musimy zastanowić się, czy wykryjemy taką liczbę przypadków. Na przeszkodzie może stanąć wydolność systemu testowania. Już teraz widzimy, że system zacina się, są długie kolejki do punktów pobrań. Być może możliwość wykonania testu w aptece udrożni system i uda się zarejestrować taką liczbę przypadków – powiedział dr Franciszek Rakowski i dodał, że pod koniec lutego spodziewany jest szczyt hospitalizacji.

– Górna granica osób hospitalizowanych to 45-48 tysięcy. To jest pesymistyczny scenariusz. Optymistyczny scenariusz wskazuje na ponad 30 tysięcy osób na oddziałach covidowych – dodał.

Dodatkowo według prognozy na kwarantannie mogą być nawet dwa miliony Polaków.

gazeta.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!