Sekretarz stanu USA Blinken przyleciał do Kijowa. Rozmawia z ukraińskimi politykami o rosyjskim zagrożeniu

Ukraina jest zagrożona atakiem Rosji. Do Kijowa w środę 19 stycznia przybył sekretarz stanu USA Antony Blinken. Będzie rozmawiał z ukraińskimi politykami. Spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i szefem MSZ Dmytrem Kułebą. W kolejnych dniach Amerykanin spotka się z europejskimi politykami. W planach ma także rozmowę z przedstawicielem Rosji.

 Antony Blinken  przyleciał w środę rano 19 stycznia do Ukrainy. Spotka się z ukraińskimi politykami, aby rozmawiać o sprawie Rosji i  “wzmocnić zobowiązanie USA na rzecz ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej”  – podkreślił Departament Stanu.

“Witamy w Kijowie sekretarza stanu USA   Antony’ego Blinkena  !” – napisała na Twitterze ambasada USA, zamieszczając nagranie z powitania polityka na lotnisku w Ukrainie.

Według Departamentu Stanu USA Blinken spotka się najpierw z  pracownikami amerykańskiej ambasady w Kijowie.  Następnie na godz. 12.30 czasu miejscowego (11.30 w Polsce) zaplanowano spotkanie z  prezydentem     Wołodymyrem Zełenskim  , a o godz. 14 czasu miejscowego z  szefem MSZ Kułebą . Po rozmowach z szefem ukraińskiej dyplomacji ma odbyć się  konferencja prasowa.

 W czwartek 20 stycznia  Antony Blinken  poleci do Berlina.  Spotka się tam ze swoimi  odpowiednikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji.  Politycy będą rozmawiać o sprawie Rosji i Ukrainy. Blinken będzie dyskutował z nimi  możliwej reakcji na wszelkie rosyjskie działania militarne przeciwko Ukrainie.  W piątek  21 stycznia  polityk ma zaplanowane  spotkanie w Genewie . Sekretarz stanu USA będzie rozmawiał tam z szefem dyplomacji Rosji   Siergiejem Ławrowem  .

FAKT.PL

Więcej postów