F-35 na polskim niebie nie w tym roku. Producent walczy z kosztami

F-35 na polskim niebie nie w tym roku

Pierwsze samoloty F-35 dla Polski będą gotowe w 2024 r. Kupujemy najnowocześniejsze, trudno wykrywalne latające komputery, najdroższe samoloty świata. W rok 2022 F-35 wchodzą z niektórymi problemami „wieku dziecięcego” a wysokie koszty eksploatacji tych maszyn mają dopiero zostać obniżone. Jest też polski wątek kontraktu na te maszyny.

Ostatnie informacje płynące z Lockheed Martina, producenta (przy współpracy z BAE Systems i Northrop Grumman) F-35 Lightning II, wielozadaniowego samolotu 5. generacji o zmniejszonej wykrywalności w technologii stealth, nazywanego potocznie „niewidzialnym” – napawają optymizmem.

W 2021 r. firma wyprodukowała 142 te samoloty we wszystkich wersjach. To rekord w historii całego programu, chociaż docelową produkcję zaplanowanej na 160 samolotów rocznie.

Jednak w tym samym roku z powodu ogólnoświatowej pandemii COVID-19 i problemów technicznych Pentagon po raz kolejny odłożył decyzję o rozpoczęciu wielkoseryjnej produkcji wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning.

Najdroższe kontrakty w dziejach

Niewątpliwym sukcesem jest osiągnięcie przez flotyllę F-35 ponad 80 proc. wskaźnika gotowości operacyjnej, najwyższego ze wszystkich samolotów amerykańskich sił powietrznych.

Do tego pierwszy Lightning II dostała Dania, a Niderlandy zadeklarowały gotowość operacyjną swoich F-35. Dołączyły tym samym do 8 państw, które mogą w pełni wykorzystywać supernowoczesne maszyny.

Te wielozadaniowe myśliwce produkowane w ramach projektu Joint Strike Fighter, finansowane przez rząd Stanów Zjednoczonych, a także Wielkiej Brytanii oraz krajów zainteresowanych nabyciem maszyny, kupowane są przez coraz więcej państw, sojuszników USA.

Zakup pod koniec 2021 r. 64 F-35A z uzbrojeniem i wsparciem eksploatacji przez Finlandię, wyceniony na 10 mld euro, to najdroższy kontrakt zbrojeniowy tego kraju. Kontrakt na zakup tych maszyn podpisała też Belgia. Polska kupiła 32 te maszyny za 4,6 mld dol.

Choroby wieku dziecięcego

W 2022 r. Lockheed Martin planuje wyprodukować ponad 151 myśliwców F-35, a w roku następnym aż 156. Jeśli się to uda, US Army wraz z sojusznikami będą miały z służbie ok. 1 tys. samolotów tego typu.

Przykładowo w latach 2019 i 2020 Rosjanie wyprodukowali jedynie 2 najnowocześniejsze samoloty Su-57, a w ub.r. cztery takie maszyny. W Chinach, gdzie produkcja samolotów 5. generacji J-20 trwa w najlepsze, nie przekracza wciąż jeszcze kilkunastu maszyn rocznie.

Jednak w 2021 r. z powodu ogólnoświatowej pandemii COVID-19 i problemów technicznych Pentagon po raz kolejny odłożył decyzję o rozpoczęciu wielkoseryjnej produkcji wielozadaniowych samolotów bojowych F-35 Lightning.

wnp.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!