Emeryci z szansą na większą waloryzację świadczeń

Waloryzacja emerytur i rent będzie wyższa, niż początkowo zakładano. Świadczenia dla seniorów wzrosną o co najmniej 8 proc. — podaje piątkowy „Super Express”, który — jak zaznacza — dotarł do najnowszych wyliczeń rządu.

„Kilka miesięcy temu rząd wpisał do ustawy budżetowej wskaźnik waloryzacji na poziomie 4,89 proc.” — czytamy w „SE”. Redakcja tłumaczy, że o wskaźniku waloryzacji decyduje wysokość inflacji i wskaźnik wynagrodzeń, więc „najwyższa od lat inflacja może sprawić, że będzie on rekordowo wysoki”.

„Jeśli potwierdzą się ustalenia »Super Expressu«, obecne minimalne świadczenia, jak pisze gazeta, wzrosłyby ze 1138 zł do 1229 zł, czyli o 91 zł. Z kolei emerytura w wysokości 2000 zł może być wyższa o 160 zł” – czytamy.

W przyjętej przez Sejm ustawie budżetowej na 2022 r. przyjęto wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura ma wzrosnąć o 61,17 zł do 1312,05 zł.

„Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent znany będzie po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 r. Nastąpi to ok. 9 lutego. Ze względu m.in. na wzrost inflacji rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego. Czekamy na oficjalne dane urzędu statystycznego” – poinformowało PAP Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

ONET.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*