W 2022 roku Wojsko Polskie otrzyma czołgi. Abramsów nie ma na tej liście

50 czołgów Abrams w wersji SEPv3 nie trafi do Wojska Polskiego

W rozpoczynającym się 2022 roku planowane są dostawy kilku typów czołgów do Wojska Polskiego. To między innymi kontynuacja realizowanych obecnie programów modyfikacji czołgów T-72M/M1 do standardu T-72M1R oraz modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. Redakcja Defence24.pl dotarła do informacji o obecnym stanie realizacji dostaw i odbiorów tych czołgów podstawowych, a także aktualnych planach w tym zakresie.

Zarówno T-72, jak i Leopardy 2A4 są eksploatowane przez część batalionów czołgów Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych RP. Prace nad nimi przeprowadzają sukcesywnie Zakłady Mechaniczne „BUMAR-ŁABĘDY” S.A. oraz inne spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Modyfikacja czołgów z rodziny T-72 jest realizowana na mocy zawartej w lipcu 2019 roku umowy przez konsorcjum ZM „BUMAR-ŁABĘDY” i WZM S.A., a 1. Regionalną Bazą Logistyczną w Wałczu o łącznej wartości 1,749 mld zł. Na jej mocy mają zostać przeprowadzone remonty kapitalne połączone z ograniczoną modyfikacją. Umowa jest wykonywana w formule wynikowej (liczba czołgów zależy od wartości wykonanych prac), założono wyremontowanie oraz zmodyfikowanie 230 czołgów i kolejnych 88 w ramach opcji.

Pierwsze 8 egzemplarzy T-72M1R zostało dostarczonych jeszcze w 2019 roku. Kolejne 28 trafiły do służby liniowej w 2020 roku. Według informacji przekazanych przez PGZ dla redakcji Defence24.pl w 2021 roku dołączyło do nich następnych 39 wyremontowanych i zmodyfikowanych wozów. Plany na 2022 rok obejmują kontynuacje dostaw 15 egzemplarzy jeszcze puli na poprzedni rok, a także dostawę kolejnych 35 egzemplarzy przewidzianych na rok bieżący. Tym samym z końcem tego roku w służbie liniowej znajdować ma się razem 125 czołgów podstawowych T-72M1R. Obejmuje to zarówno wozy, które cały czas pozostawały w służbie i zostały przewidziane do remontu oraz modyfikacji, jak i wozy które są przywracane do linii. Modyfikacja czołgów T-72 obejmuje wprowadzenie nowych systemów obserwacyjnych (w tym termowizora dla celowniczego) produkcji PCO, środków łączności Grupy WB, odbiornika GPS DAGR oraz kilku innych usprawnień.

Z kolei modernizacja Leopardów 2 jest prowadzona na mocy zwartej w grudniu 2015 roku umowy przez konsorcjum PGZ i ZM „BUMAR-ŁABĘDY” S.A., a Inspektoratem Uzbrojenia MON o początkowej wartości ponad 2,4 mld zł. W modernizacji uczestniczą też inne spółki polskiego przemysłu obronnego, partnerem zagranicznym jest Rheinmetall. W wyniku podpisania wartego ok. 300 mln zł aneksu do umowy w lipcu 2018 roku zakres prac został rozszerzony, o kolejnych 14 pojazdów, przez co zmodernizowane zostaną wszystkie 142 czołgi podstawowe Leopard 2A4 na uzbrojeniu Wojska Polskiego, a także obejmuje też dodatkowe funkcjonalności do wersji oznaczonej jako Leopard 2PLM1.

defence24.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!