Nieszczepieni studenci Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego są dyskryminowani

Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego dyskryminuje nieszczepionych

Nieszczepieni podchorążowie Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi poczuli się dyskryminowani i napisali w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich. Z ich skargi wynika, że byli oddzielani na apelach od szczepionych kolegów i musieli jeść posiłki we własnych pokojach zamiast ze wszystkimi na stołówce. Mieli też nie dostać zgody na wyjście do kościoła na niedzielną mszę św. oraz mieć zatrzymane przepustki stałe.

Jakby tego było zdaniem podchorążych centrum próbowało wpłynąć na ich postawę dotyczącą szczepień przeciw COVID-19. Miało dochodzić do „wielokrotnych i długotrwałych spotkań dyscyplinujących”, a nieszczepieni mieli być wielokrotnie proszeni o podawanie przyczyn rezygnacji ze szczepień. Jednemu z podchorążych komendant WCKM miał wskazać konkretny punkt szczepień, zamiast pozwolić mu zaszczepić się w wybranym miejscu. Studenci skarżą się, że to psuje kontakty między szczepionymi i nieszczepionymi kolegami.

RPO potraktował sprawę poważnie. W poniedziałek pismo do płk lek. Zbigniewa Aszkielańca, komendanta WCKM wysłał zastępca RPO Stanisław Trociuk. Poprosił w nim o zajęcie stanowiska w sprawie.

Centrum przygotowuje odpowiedź dla RPO. Ale podważa relacje studentów. Mjr Agnieszka Kazimierska, rzeczniczka prasowa WCKM wyjaśnia jedynie, że omawiane okoliczności dotyczą października 2021 r. i „nie miały miejsca lub formy w jakiej zostały przedstawione w cytowanym piśmie”.

Podchorążowie z WCKM jako żołnierze są skoszarowani na terenie przy ul. Zielonej 90, ale są też studentami Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i mają na uczelni zajęcia. Rzeczniczka UM Joanna Orłowska podkreśla, że uczelnia nie zna statusu zaszczepienia studentów i nie ma prawa o niego pytać. Uczelnia wyjaśniła już RPO, że sprawa ta jej nie dotyczy.

Postawą podchorążych, którzy nie chcą się szczepić, zdumiony jest gen. dyw. Roman Polko, były dowódca GROM-u.

– Dziwię się, że ci ludzie jeszcze są w mundurach. Nie powinni być ani medykami, ani żołnierzami – mówi generał.

Jak dodaje przed misjami zagranicznymi w takich krajach jak Haiti, Afganistan, czy Irak żołnierze GROM-u musieli przechodzić obowiązkowe szczepienia, bez nich żaden żołnierz nie mógł polecieć na misję, żeby nie zarazić siebie lub innych.

WCKM to jednostka szkolnictwa wojskowego, która szkoli m.in. kandydatów na żołnierzy zawodowych, członków korpusu medycznego i zwykłych żołnierzy w ramach doskonalenia zawodowego.

dzienniklodzki.pl

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!