Opozycja jest gotowa do przejęcia władzy? Polacy zabrali głos [SONDAŻ]

Opozycja jest gotowa do przejęcia władzy w kraju? Tylko jedna czwarta respondentów tak uważa – wynika z najnowszego sondażu pracowni IBRIS dla dziennika “Rzeczpospolita”.

Jak informuje wtorkowe wydanie gazety z 21 grudnia, “sondaże wskazują, że partie opozycyjne byłyby w stanie zbudować większość parlamentarną”. “Dobrze byłoby jednak najpierw powiedzieć wyborcom – po co. Zdecydowana większość badanych przez IBRiS uważa, że opozycja nie jest gotowa obecnie do przejęcia władzy – taką opinię wyraża aż 63,6 proc. respondentów. Zaledwie 25 proc. uważa inaczej, w tym część elektoratu partii opozycyjnych. To wielkie psychologiczne zwycięstwo PiS” – czytamy.

Według “Rz” te wyniki oznaczają, że “duża część wyborców opozycji nie wierzy w jej siłę sprawczą i umiejętności negocjacyjne”.

“Potwierdza to przekrój odpowiedzi pod kątem aktualnych preferencji. Wśród zwolenników obecnie rządzących w gotowość opozycji do przejęcia władzy wierzy zaledwie 3 proc. badanych, a 77 ma odwrotne zdanie, co zapewne nie powinno dziwić. A jak uważają osoby chcące głosować na opozycję? W tej grupie 43 proc. badanych wierzy w gotowość do przejęcia władzy przez KO, PSL, Polskę 2050 i Lewicę. Aż 51 proc. – nie wierzy. W kolejnych grupach – >>niezdecydowanych<< i >>niegłosujących<<, po myśli opozycji wypowiada się tylko po 21 proc. badanych” – napisano.

W artykule stwierdzono, że jednym z powodów tego, że nawet wyborcy deklarujący chęć głosowania na opozycję nie uważają jej za gotową do przejęcia władzy “jest brak odpowiedzi na pytanie o sojusze przed wyborami – i po nich”.

“Przecież po to, by przejąć władzę, w obecnym układzie sił, partie musiałyby się ze sobą dogadać. Po pierwsze, w sprawie bloków wyborczych, w których startują, a po drugie co do perspektywy utworzenia wspólnego rządu” – zwrócono uwagę.

W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski (opublikowany 20 grudnia) chęć głosowania na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 32,1 proc. badanych. Koalicja Obywatelska uzyskała poparcie 24,9 proc., Ruch Szymona Hołowni “Polska 2050” – 9,2 proc., Lewica – 8,1 proc., PSL – 6,5 proc., a Konfederacja – 5,1 proc.

“Sondaż parlamentarny (…) wskazuje, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Wzrosło poparcie dla Platformy Obywatelskiej, a spadła liczba zwolenników ruchu Szymona Hołowni” – podał w poniedziałek serwis WP.

Jak podkreślono, w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys Zjednoczona Prawica utrzymała poparcie na tym samym poziomie, jak w badaniu z początku grudnia – chęć głosowania na obóz skupiony wokół partii Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało 32,1 proc. ankietowanych.

Koalicja Obywatelska otrzymała poparcie 24,9 proc. – co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego sondażu o 1,2 pkt. proc.

Na Ruch Szymona Hołowni “Polska 2050” zagłosowałoby 9,2 proc. respondentów. W tym przypadku zanotowano spadek o 1,4 pkt. proc.

Do Sejmu dostałyby się jeszcze trzy ugrupowania. Lewica, na którą głos oddałoby 8,1 proc. ankietowanych – wzrost w porównaniu z sondażem z 3 grudnia o 0,3 pkt. proc. Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska wyprzedziła tym razem Konfederację i zdobyło 6,5 proc. głosów respondentów – o 0,7 pkt. proc. więcej wobec poprzedniego badania.

Konfederacja zdobyła 5,1 proc. głosów – o 1,6 pkt. proc. mniej niż w badaniu na początku grudnia.

Z sondażu dowiedzieliśmy się także, jakie jest społeczne poparcie dla AgroUnii. “Ugrupowanie, którego liderem jest Michał Kołodziejczak, mogłoby liczyć w tym momencie na poparcie 0,7 proc. ankietowanych, co nie dałoby miejsc w Sejmie” – podkreślono.

Na podobnym poziomie jak dwa tygodnie temu utrzymał się odsetek osób niezdecydowanych: teraz to 13,3 proc. respondentów – 13,4 proc. było w poprzednim badaniu.

Sondaż United Surveys został przeprowadzony 17 grudnia 2021 roku na reprezentatywnej grupie 1000 ankietowanych metodą wspartego komputerowo wywiadu telefonicznego.

FAKT.PL