Będą nowe obostrzenia w związku z epidemią? Rząd szykuje się na najgorsze

Jest ryzyko, że obostrzenia epidemiczne będą dalej idące. Sytuacja jest bardzo trudna – powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, odpowiedzią na wzrost zachorowań byłby szerszy zakres szczepień przeciw COVID-19.

Rzecznik rządu pytany był w TVP Info, czy planowane są kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa.

– Sytuacja jest bardzo trudna. Tym bardziej te informacje o potencjalnych nowych mutacjach wirusa również są niepokojące – zaznaczył. – Nie wykluczę sytuacji takiej, że np. obostrzenia mogłyby być dalej idące. Wręcz mogę powiedzieć, że takie ryzyko istnieje, dlatego że po prostu cały czas widzimy bardzo dużą liczbę osób, które chorują, i bardzo dużą liczbę osób, które umierają niestety – podkreślił Müller.

Zwrócił uwagę, że odpowiedzią na to byłby szerszy zakres szczepień.

– Dlatego są te nasze apele, akcje informacyjne, wszystkie działania, które do tego zachęcają – tłumaczył rzecznik rządu.

Stąd też, jak dodał, stopniowo wprowadzane są restrykcje, których celem jest ograniczenie mobilności społecznej i możliwości rozprzestrzeniania choroby.

W piątek, 3 grudnia Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 26 965 kolejnych osób. Zmarło 470 chorych z COVID-19. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 623 452 przypadki. Zmarło 85 126 osób z COVID-19.

Także w piątek, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że rozważane są obowiązkowe szczepienia dla pracowników medycznych, nauczycieli i służb mundurowych.

– Ja uważam jednak, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, natomiast w przypadku pewnych grup, które są najbardziej z jednej strony narażone, a z drugiej też odpowiadają w sensie społecznym za pewne zwiększone ryzyko transmisji, to z punktu widzenia mojego te grupy rzeczywiście powinny podlegać obowiązkowi szczepień – powiedział Adam Niedzielski w Polsat News.

– Sytuacja jest bardzo trudna – dodał rzecznik rządu.

Jak zaznaczył, odpowiedzią na wzrost zachorowań byłby szerszy zakres szczepień przeciw COVID-19.

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie historie   znajdziecie tutaj.   Napisz list do redakcji:   List do redakcji   Podziel się tym artykułem: Facebook Twitter

FAKT.PL

Poleć Dziennik Polityczny na Facebooku:

Dzielić się ze znajomymi!